Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Kultura a památky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

3/2014 Betlémská cesta v Třešti

 

 
 

 

Město Třešťse řadí vedle Třebíče a Jihlavy mezi významná betlemářská centra na Vysočině.Více než dvě století se zde udržuje stále živá tradice vyřezávání betlémů,jejich každoroční stavění v domácnostech řezbářů/betlemářů, ale také jejich specifické zpřístupnění široké veřejnosti v autentickém prostředí v rámci tzv. Betlémské cesty v Třešti. Ta začíná každoročně 26. prosince na svátek sv.Štěpána a končí na začátku následujícího kalendářního roku na svátek Hromnic 2. února.v

Betlemářská tradice v Třešti sahá do 1. poloviny 19. století, kdy se zde začaly pod vlivem Třebíče vyrábět původně papírové betlémy. Teprve později se přešlo k dřevěným vyřezávaným figurkám, které jsou zde dnes typické. Vyřezávání betlémů, jejich stavba a zpřístupnění veřejnosti se zde předává po generace, v současnosti se do Betlémské cesty v Třešti zapojuje 20-30 rodin. Od roku 2005 je tato akce organizována oficiálně pod hlavičkou města, k tomuto účelu jsou tištěny propagační materiály s mapkami, které jsou k dispozici na informačním centru.Třešťské betlémy jsou komponované jako diorama, v němž se krajina vytvářená z pařezů, mechů a jiných přírodnin stupňovitě zvedá a přechází v krajinu malovanou, tzv. lončoft. V třešťských betlémech je možné vidět vedle stěžejního biblického motivu narození Ježíška s průvodem darovníků, nebo tříkrálového průvodu i velkou řadu různých profesí a řemesel, či scén z běžného života. Zvláštním specifikem jsou časté napodobeniny místních staveb, ale i svérázných postav žijících v Třešti, které betlémy ještě více zasazují do zdejšího kontextu. Betlémy se staví každý rok znovu, proto je jejich podoba každoročně nová, jedinečná a originální. Řada betlémů je i nadále rozšiřována díky živé řezbářské tradici.

Aktivní je v Třešti také řezbářský kroužek při Domě dětí a mládeže, vedený předsedou Spolku přátel betlémů v Třešti, který vznikl již v roce 1990. Další řezbářský kroužek funguje při samotném spolku a jeho nabídky využívají zejména dospělí zájemci ze širšího okolí - Pelhřimovska, Třebíčska a samozřejmě Jihlavska.

Tradiční je rovněž Dřevořezání v Třešti, které se koná od roku 2002 vždy na začátku července kolem svátku Cyrila a Metoděje (5. - 6. července). Setkávají se na něm řezbáři/betlemáři z celé republiky i ze zahraničí. Účastníci setkání vyrábí mimo jiné figurky do společného betlému, který má v současnosti přes 1000 figurek. Betlém je umístěn ve stálé expozici Spolku přátel betlémů v Třešti v Schumpeterově domě.

Betlémská cesta v Třešti byla na konci roku 2014 přijata pod číslem 3/2014 na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Kraje Vysočina, nositelem statku je Spolek přátel betlémů v Třešti, zastoupený jeho předsedou Pavlem Brychtou.

 

 

Vyřezávaná Svatá rodina u Třešťského potoka, poutač na tradici betlemářství v Třešti, 2013.
 Vyřezávaná Svatá rodina u Třešťského potoka, poutač na tradici betlémářství v Třešti, 2013

 

Domácí betlém Věry Valentové zpřístupněný v rámci Betlémské cesty v Třešti, 2002
Domácí betlém Věry Valentové zpřístupněný v rámci Betlémské cesty v Třešti, 2002

 

Betlém Karla Brožka v rámci stálé expozice Spolku přátel betlémů v Třešti v Schumpeterově domě, 2012
 Betlém Karla Brožka v rámci stálé expozice Spolu přátel betlémů v Třešti v Schumpeterově domě, 2012


 

 

 

 
Zodpovídá: Bc. Veronika Švarcová
Vytvořeno / změněno: 8.6.2015 / 8.6.2015
Informace vyžadují kontrolu

 

Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kultura > Tradiční lidová kultura > Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze