Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Martin Hyský - radní Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Poučná a zábavná akce na hradě Roštejně

Co se chystá na hradech Roštejn a Kámen v následující turistické sezóně
Na sobotu 13. června 2015 připravilo Muzeum Vysočiny Jihlava mimořádnou akci připomínající ničivý požár na hradě Roštejně. Návštěvníci se mohou těšit na celodenní kulturní program. „Chybět nebudou tržiště na nádvoří, hasičská pohádka, vernisáž výstavy, hudební vystoupení swingové kapely, kostýmované prohlídky hradu a program dobrovolných hasičů z okolí. Akci zakončí v pozdních večerních hodinách noční prohlídka romantickým hradem a ohňová show,“ uvedla Marie Kružíková, radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu, která také jedním dechem dodala, že věří, že už nebude zapotřebí ostrého hasičského zásahu na hradě.
 

 
 

Před sto lety, 12. června 1915 v podvečerních hodinách, přišla nečekaná letní bouřka a blesk uhodil do mohutné sedmiboké věže. Šindelová střecha se vzňala a požár se rychle rozšířil na celý krov. A dále na dřevěné schodiště a podlahy v poschodích. Na pomoc přijeli dobrovolní hasiči z Růžené, kteří však nedisponovali potřebným množstvím hadic a přísunem vody. Naneštěstí spadly z věže, rovněž na šindelovou střechu renesančního paláce, dva hořící trámy a vítr rozšířil plameny do celé obytné části hradu. Díky nasazení hasičů a dalších dobrovolníků, kteří přispěchali na pomoc, se podařilo zachránit obydlí lesníka, kaple, ochozy a Botanický sál. Oheň však zničil stropy a podlahy sálů a poškodil cenné fresky na stěnách.  A zkázu dokonal čas, neboť s opravami hradu se započalo až po více než čtyřiceti letech od požáru. Bohužel stropy a fresky se nepodařilo zrestaurovat do původní podoby. Zásadní opravy začaly až v roce 1958. O šest let později převzalo hrad Roštejn jihlavské muzeum, které v roce 1969 otevřelo část hradu veřejnosti. Postupně byly opraveny i další interiéry, které byly zpřístupněny v roce 1982. V současnosti zde vedou dvě prohlídkové trasy. Na trase A je návštěvník proveden gotickým a renesančním palácem a v rámci trasy B navštíví kapli, ochozy, botanický a výstavní sál a výstavu Strašidla a postavy z českých bájí. O prázdninách nabídku zpestří noční prohlídky. Přes sezónu sem zavítá okolo 40 tis. návštěvníků, z nichž mnozí obdivují překrásný výhled z oken hradní věže, ze které lze za dobré viditelnosti dohlédnout až na vrcholky rakouských Alp.

 

  • Více informací Jana Komínová, odbor kultury a památkové péče a cestovního ruchu, Krajský úřad Kraje Vysočina, e-mail: kominova.j@kr-vysocina.cz
 

Odkazy

 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 8.6.2015 / 8.6.2015

 

Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - předseda výboru pro rozvoj strategických projektů, životní prostředí a MA 21

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze