Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Kraj Vysočina na EXPO 2015 Miláno

Mobilní verze webu

Péči v Domově pro seniory Manželů Curieových v Třebíči dominuje bazální stimulace

Domov pro seniory Manželů Curieových v Třebíči získal certifikát Pracoviště bazální stimulace. Může tak rozvíjet speciální péči o těžce nemocné klienty, zejména pak o lidi se získanou demencí. „Získání certifikátu považujeme za velký úspěch. Jsme hrdi na to, že koncept bazální stimulace můžeme využívat v péči o naše klienty a tím zlepšit jejich kvalitu života,“ uvedla ředitelka Domova pro seniory Zuzana Malásková.
 

 
 
Třebíčský domov je druhým krajským zařízením, které je držitelem certifikátu. Pracoviště bazální stimulace se dále nachází v Domově důchodců v Proseči u Pošné. „Koncept bazální stimulace vede a radí pracovníkům jak ještě lépe vyhovět potřebám klientů, jak pracovat se schopnostmi, které klienti mají, dále je podporovat a rozvíjet tak, aby zůstaly zachované co možná nejdéle. Celý koncept je založen na individuálním přístupu ke každému klientovi, kdy je brán jako rovnocenný partner,“ přiblížil radní Kraje Vysočina pro sociální oblast Petr Krčál.

 

Bazální stimulace napomáhá v péči o postižené a těžce nemocné. Využívá tzv. stimulů a je určena všem nemocným, kteří mají narušenou nebo omezenou schopnost vnímání, komunikace a pohybu. Jsou jimi například nemocní Alzheimerovou chorobou, pacienti v apalickém stavu, umírající, senioři s poruchou mobility či zdravotně postižené.

 

K získání nebo obhajobě certifikátů je nutné splnit řadu podmínek. Ať už jde o tým proškolených pracovníků, využití dostatečného množství rozličných pomůcek, podstoupení supervize a další.

 

V České republice a na Slovensku v současné době funguje 91 supervidovaných pracovišť. Mezi nimi dvě krajská zařízení. Další tři krajská zařízení v sociální oblasti prošla proškolením týkající se konceptu bazální stimulace. Jsou jimi Domovy pro seniory v Havlíčkově Brodě, Náměšti nad Oslavou a ve Velkém Meziříčí.  


  • Marek Homolka, odbor sociálních věcí
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    tel.: 564 602 813, e-mail: homolka.m@kr-vysocina.cz

 
Zodpovídá: Mgr. Ondřej Rázl
Vytvořeno / změněno: 27.5.2015 / 27.5.2015

 

Cesta: Titulní stránka > Kraj Vysočina na EXPO 2015 Miláno

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze