Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Ředitel Krajského úřadu Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Vznikl dokument o malíři a grafikovi Emanuelu Ranném

Emanuel Ranný
Včera měl v Jihlavě premiéru dokument režiséra Theodora Mojžíše s názvem Emanuel Ranný. Půlhodinový film vznikl za podpory Kraje Vysočina. Scénář byl postaven záměrně tak, aby představil třebíčského malíře a grafika Emanuela Ranného nejen jako originálního umělce pracujícího s tzv. suchou jehlou, ale zároveň jako spoluautora – ilustrátora básnických sbírek Ivana Diviše, Ludvíka Kundery nebo Jana Skácela. „Dílo Emanuela Ranného je zastoupeno ve sbírkách Národní galerie v Praze, jeho díla zdobí odborné instituce a galerie v Mnichově, Lodži nebo v japonské Kanagawě. Je naší povinností představit ho doma. Zvláště, má-li tak jasný rukopis Vysočiny,“ uvedl při premiéře dokumentu hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.
 

 
 

 „Čím častěji se vracím k jeho obrazům, tím více s nimi souzním. Jinak vypadají obrazy za poledního a jinak za podvečerního světla. Nabízí tajemství, něco nedořešeného. V případě děl Emanuela Ranného je důležitější to, co je zamlčeno, než to, co je zřejmé na první pohled,“ popsal tvorbu Emanuela Ranného jeho přítel profesor Martin Hilský.

 

Dokument samotný zachycuje zrod díla – mistrovo skicování, jeho krajinné  inspirace, nechá diváka nahlédnout do ateliéru, kde absolvuje přípravu na samotný tisk, kterému předchází dlouhá rytecká příprava, barvení a následně porovnávání kvality děl zásadně tisknutých na ruční papír. Velká část dokumentu je věnována spolupráci Emanuela Ranného s literáty – básníky, Ranného rodině, ale i jeho vášni pro cestování po Dalmácii. Hloubku dokumentu podtrhávají i verše Jana Skácela, které velice procítěně načetl Viktor Preiss.

 

„Byla to krásná a neobvyklá práce. Emanuel Ranný je silná osobnost, která svou tvorbu zasvětila Vysočině. Sám Emanuel Ranný byl patrně překvapen, co všechno se podařilo do stopáže dokumentu sestříhat, co s námi všechno zažil,“ uvedl k dokumentu jeho režisér Theodor Mojžíš.

 

Další promítání dokumentu Emanuel Ranný je připravováno pro veřejnost v Muzeu Vysočiny Třebíč.


  • tisk@kr-vysocina.cz

 
Zodpovídá: Mgr. Ondřej Rázl
Vytvořeno / změněno: 13.5.2015 / 13.5.2015

 

Cesta: Titulní stránka > Ředitel Krajského úřadu > Aktuální téma

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze