Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Informační technologie Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Petr Krčál: Významná výročí je třeba připomínat

Na celém území Kraje Vysočina se o uplynulém prodlouženém víkendu uskutečnily vzpomínkové akce k 70. výročí osvobození Československa a ukončení II. světové války. „Dnes si tragické osudy mnoha lidí oné doby dokáže naše generace představit jen velmi nedokonale a neúplně. Úplně mimo naši představivost byla i Evropa v té době zničená pohybem front a bombardováním, Evropa rozvrácená nenávistí a vražděním,“ podotýká krajský radní pro sociální oblast a prorodinnou politiku Petr Krčál.
 

 
 

„Pamětníků oněch hrozných dob ubývá. Naše republika dnes žije svým, na první pohled obyčejným a klidným životem. Období, na které dnes vzpomínáme, se mnohým jeví jako něco zcela výjimečného, jako dávná minulost, v níž jim oběti a viníci začínají splývat a jako éra, od níž by chtěli být navždy odděleni a se kterou by nechtěli mít nic společného,“ dodává radní Petr Krčál, který se zúčastnil pamětních vzpomínkových akci v obcích Polnička, Velkém Meziříčí a Velká Bíteš.

 

„Vlastenectví, svoboda a morálka nejsou jen rekvizitami minulosti, ale mají co říci i dnešku. Jejich řeč by měla být výrazná a hlasitá, neboť bez historické paměti a národní hrdosti ztrácí národ svoji identitu a může tím ohrozit i samotnou svoji existenci. Právní a politická kontinuita české státnosti, upevněná a posvěcená ozbrojeným odporem proti okupantům za druhé světové války nemůže být zpochybňována a ani přepisována,“ řekl radní Petr Krčál.

 

Proto je třeba takováto významná místa připomínat. Je třeba připomínat jejich oběti, je třeba připomínat utrpení, jemuž byly vystaveny. Právě proto je tolik záslužná činnost lidí, kteří jste toto utrpení poznali na vlastní kůži, kteří za svobodu své vlasti bojovali a nasazovali své životy.

 

„Vaše paměť a zkušenost musí být předána mladým generacím jako připomenutí, jako varování i jako inspirace. Jedině s tímto poučením a se znalostí vlastní historie můžeme pro nás v současné Evropě zajistit dobrou budoucnost,“ uzavírá Krčál.

 

  • tisk@kr-vysocina.cz

 
Zodpovídá: Mgr. Ondřej Rázl
Vytvořeno / změněno: 11.5.2015 / 11.5.2015

 

Cesta: Titulní stránka > Informační technologie

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze