Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Informační technologie Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Muzejní a galerijní noci: Zapojí se do nich nejen krajské paměťové instituce

Muzejní a galerijní noc
XI. ročník Festivalu muzejních nocí bude na území České republiky oficiálně probíhat ve dnech 15. května až 13. června 2015. Národní zahájení festivalu znamenající slavnostní otevření muzejních nocí 2015 se uskuteční v pátek 15. května v Severočeském muzeu v Liberci.V Kraji Vysočina si stejné datum pro svou muzejní a galerijní noc vybralo také Muzeum Vysočiny Jihlava s Oblastní galerií Vysočiny v Jihlavě a Muzeum Vysočiny Pelhřimov, příspěvkové organizace zřizované Krajem Vysočina.
 

 
 

„Jihlavská Muzejní a galerijní noc 2015 přinese mimo jiné přednášky a komentované prohlídky k probíhajícím výstavám, zavede návštěvníky do nových archeologických, historických a přírodovědných expozic, pro děti je připraven „Žonglotoč“, pro všechny věkové kategorie návštěva zajímavých míst v okolí muzea a galerie nebo pozorování noční oblohy velkými dalekohledy. Muzeum Vysočiny Pelhřimov nabídne svým návštěvníkům pod hlavičkou Muzejní noci program zaměřený na lidová řemesla. K vidění budou mimo jiné dráteníci, provazníci, košíkáři a nově otevřená výstava Dráteníkův rok.“ Vyjmenovává radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Kraje Vysočina Marie Kružíková.

 

Na pátek 5. června je připravena Noc v Muzeu v Muzeu Vysočiny Havlíčkův Brod. Organizačně již tradičně probíhá ve spolupráci s Galerií výtvarného umění v Havlíčkově Brodě. Zatímco v muzeu bude letošní ročník ve znamení 70. výročí konce 2. světové války, Noc v galerii se zaměří na výtvarné dílny a oblíbené workshopy. Zajímavou Muzejní noc s osobnostmi regionu připravují i v Muzeu řemesel v Moravských Budějovicích, které je pobočkou Muzea Vysočiny Třebíč. Tradiční Třebíčská muzejní noc Muzea Vysočiny Třebíč, tentokrát s důrazem na 70. výročí konce 2. světové války, se uskuteční v zámeckém areálu 12. června a bude propojena s řadou aktivit pořádaných v předzámčí. A další organizací, která završí  letošní muzejní noci na Vysočině, bude Horácká galerie v Novém Městě na Moravě a její Galerijní noc 12. června. V rámci večera proběhne vernisáž společného výstavního projektu sbírkotvorných organizací Kraje Vysočina „Poklady Vysočiny“, chybět nebudou komentované prohlídky, dílny a koncert.

 

Muzejní a galerijní noci připravují i další města a místa na Vysočině: Chadimův Mlýn – Mlynářské muzeum, Muzeum Dr. Aleše Hrdličky v Humpolci, Hrad Ledeč nad Sázavou s.r.o., Regionální muzeum města Žďáru nad Sázavou a další.

Na webových stránkách  Asociace muzeí a galerií České republiky - Festival muzejních nocí http://www.cz-museums.cz/web/festival_muzejnich_noci/titulni je přehledný seznam oficiálně přihlášených institucí z Kraje Vysočina i celé České republiky, termíny, kontakty na pořadatele, odkazy na webové stránky, spolupracující instituce a podrobnější informace k charakteru jednotlivých muzejních a galerijních nocí.

Organizačně Festival muzejních nocí v České republice zajišťuje  od roku 2005 Asociace muzeí a galerií České republiky ve spolupráci s Ministerstvem kultury ČR a Národním muzeem. Festival navazuje na Mezinárodní den muzeí, který od roku 1977 připadá na 18. května.

 

  • Lenka Novotná, obor kultury, památkové péče a cestovního ruchu
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    e-mail: novotna.l@kr-vysocina.cz
Muzejní a galerijní noc
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 9.5.2015 / 9.5.2015

 

Cesta: Titulní stránka > Informační technologie

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze