Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Informační technologie Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Historickou bitvu v centru Jihlavy si nenechaly ujít stovky diváků

Oslavy 70. výročí Dne osvobození
Kraj Vysočina ve spolupráci se statutárním městem Jihlava připravil na dnešek oslavy 70. výročí Dne osvobození. Jejich vrcholem byla dopolední ukázka historické bitvy na Masarykově náměstí doplněná autentickými vozidly a motocykly, kterou si nenechalo ujít asi patnáct set diváků. „Chtěl bych sklonit poklonu přede všemi, kteří se zasloužili o osvobození naší země. Zároveň bych byl rád, kdybychom se chmurnou historií poučili a podobným zbytečným konfliktům se snažili v budoucnu vyvarovat,“ řekl před zaplněným náměstím náměstek hejtmana Kraje Vysočina Vladimír Novotný.
 

 
 

Komentovaná bitva Klubu vojenské historie Elbe Vrchlabí a Klubu vojenské historie Diverzanti z Brandenburgu Třebíč  trvala přes třicet minut a nebyla přímou rekonstrukcí historické události. Čeští občané nejprve slavili zprávu o konci války, poté jejich radost utnul příjezd německé hlídky. Ta byla ale nakonec potlačena sovětskými osvoboditeli. Přehlídka vyvrcholila závěrečným defilé, které účinkující věnovali všem zbytečně padlým vojákům. Veřejnost si pak mohla prohlédnout zbraně i dobovou techniku a program pokračoval vystoupením saxofonového kvarteta ZUŠ Jihlava, orchestru TUTTI i výukou swingových tanců.

 

Zástupci Kraje Vysočina i statutárního města Jihlava také odpoledne položili věnce na Ústředním hřbitově. Večer se ve společenském sále v restauraci Kozlovna v Žižkově ulici uskuteční swingová tančírna s kapelou Bee Band.

 

Oslavy 70. výročí Dne osvobození odstartoval už ve středu vpodvečer koncert v kostele sv. Ignáce z Loyoly, na kterém vystoupilo více než sto účinkujících. Ve vestibulu jihlavské radnice se konala vernisáž putovní výstavy o dějinách domácího protinacistického odboje na Moravě a ve Slezsku s názvem Domácí odboj Morava a také výstavy prací jihlavských školáků a studentů z literární soutěže Mám rád mír, protože... vyhlášené partnerským městem Heidenheim.


  • tisk@kr-vysocina.cz


 

Oslavy 70. výročí Dne osvobození

 
Zodpovídá: Mgr. Ondřej Rázl
Vytvořeno / změněno: 7.5.2015 / 7.5.2015

 

Cesta: Titulní stránka > Informační technologie

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze