Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Informační technologie Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Petr Krčál : Zkušenosti pomohou při transformaci psychiatrické péče

Padesátičlenná delegace pracovníků v sociálních službách a ředitelů lůžkových zařízení se v minulých dnech zúčastnila studijní návštěvy Itálie. Ta byla zaměřena na transformaci zařízení, které se starají o psychiatrické pacienty. Itálie je jednou ze zemí, které se podařilo transformovat velké psychiatrické kliniky a nemocnice na malá zařízení komunitního typu. Návštěva byla zorganizována ve spolupráci s italským svazem pracovníků v sociálních službách. Jednání v italské Florencii a dalších významných místech se zúčastnil i radní kraje Vysočina pro sociální otázky a rodinnou politiku Petr Krčál a vedoucí odboru sociálních věcí Věra Švarcová.
 

 
 

Pracovníci sociálních služeb z celé Vysočiny si mimo jiné prohlédli i další tři domovy pro seniory a domovy se zvláštním režimem, které jsou určeny pro lidi s demencemi. Seznámili se také s italským modelem financování sociálních služeb, kdy hlavní podíl na financování má stát a významným činitelem jsou i samotná města. Itálie je především známá svými velmi pevnými rodinnými vazbami. To se promítá i do systému sociálních služeb, kdy převážná část péče o sociálně potřebné spoluobčany se uskutečňuje v rodinách. Proto zde není příliš mnoho lůžkových zařízení.


„Sociální služby v Itálii vykazují vysokou kvalitu a organizaci práce. Systém sociálních služeb v Itálii má velice strukturovanou péči v oblasti seniorů a lidí s demencemi a má velice dobře vypracovaný systém financování těchto pobytových služeb. Byl jsem překvapen zejména vysokou kvalitou péče o lidi s psychiatrickými diagnózami. Itálie je totiž jedna z mála zemí, kde se podařilo úplně rozpustit velké psychiatrické nemocnice a kliniky a zřídit malá zařízení komunitního typu. O tomto modelu se začíná hovořit i u nás v České republice. Při setkání jsme si vyměnili mnoho důležitých informací, které jsou spojeny s organizací a kontrolou pobytových služeb, ale i transformaci psychiatrické péče,“ řekl po návštěvě radní pro sociální záležitosti Petr Krčál.


  • tisk@kr-vysocina.cz  


Petr Krčál :  Zkušenosti pomohou při transformaci psychiatrické péčePetr Krčál :  Zkušenosti pomohou při transformaci psychiatrické péčePetr Krčál :  Zkušenosti pomohou při transformaci psychiatrické péče

 
Zodpovídá: Mgr. Ondřej Rázl
Vytvořeno / změněno: 6.5.2015 / 6.5.2015

 

Cesta: Titulní stránka > Informační technologie

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze