Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Krajský radní Zdeněk Chlád navštívil sdruženou měřicí stanici Košetice - Křešín u Pacova

Krajský radní Zdeněk Chlád navštívil sdruženou měřicí stanici Košetice - Křešín u Pacova
Krajský radní Zdeněk Chlád dnes spolu se zástupci odboru životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Kraje Vysočina navštívil Observatoř Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Košetice a Atmosférickou stanici CzechGlobe Křešín u Pacova. „Kraj Vysočina dlouhodobě sleduje kvalitu ovzduší v celém regionu v závislosti na zplodinách z dopravy, průmyslu nebo lokálních topenišť. Projekt Informační systém kvality ovzduší slouží jednak k získání přehledu o stavu ovzduší na Vysočině, ale také k identifikaci znečišťovatelů. Na dnešní návštěvě jsme se zajímali o možnosti spolupráce kraje, ČHMÚ a CzechGlobe, a to nejen na navštívené stanici,“ uvedl krajský radní pro oblast lesního, vodního hospodářství a zemědělství a oblast životního prostředí Zdeněk Chlád.
 

 
 

Observatoř ČHMÚ, specializovaná na sledování kvality ovzduší v oblasti mimo přímý dosah emisních zdrojů, byla založena v roce 1988 a disponuje tedy více než 25-letou souvislost řadou měření. Zabezpečuje účast České republiky v dlouhodobých mezinárodních programech a projektech monitoringu kvality ovzduší (EMEP, GAW, ICP-IM, ACTRIS,EUSAAR).  Vedoucí observatoře Dr. Milan Váňa seznámil hosty s historií pracoviště i se současnými plány v rámci výzkumné infrastruktury ACTRIS Česká republika, která zahrnuje aktivity všech institucí, podílejících se na monitoringu a výzkumu v lokalitě Košetice.

V těsné blízkosti observatoře ČHMÚ, která funguje již 25 let, před třemi lety vybudoval CzechGlobe jednu z nejvyšších staveb v České republice. Stožár vysoký 250 metrů je svým zaměřením celoevropským unikátem, slouží k měření koncentrace a dálkového přenosu skleníkových plynů, vybraných znečišťujících látek a také k měření základních meteorologických charakteristik. Stanice je součástí mezinárodních projektů, zejména ICOS, ACTRIS a dalších. 


„Na stožáru se v různých výškách pomocí velice citlivých přístrojů měří koncentrace skleníkových plynů, zejména oxidu uhličitého, oxidu uhelnatého, oxidu dusného, methanu, ale i třeba ozónu a rtuti. Podobná stanice v Evropě je provozována např. v Nizozemí, ta je ale oproti té na Vysočině zaměřená spíše na meteorologická měření,“ říká vedoucí Oddělení atmosférických toků a dálkového transportu látek, Dr. Alice Dvorská z Centra výzkumu globální změny Akademie věd ČR.

 

  • Rostislav Habán, odbor životního prostředí a zemědělství
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    tel.: 564 602 514, e-mail: haban.r@kr-vysocina.cz
  • Eva Jurková, Public relations
    Centrum výzkumu globální změny AV ČR, v. v. i.
    e-mail: jurkova.e@czechglobe.cz
 

Návštěva Observatoře ČHMÚ Košetice a Atmosférické stanice Křešín

 
Zodpovídá: Mgr. Ondřej Rázl
Vytvořeno / změněno: 24.4.2015 / 24.4.2015

 

Cesta: Titulní stránka > Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina > Servis pro

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies