Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Bezpečná Vysočina: Na silnicích v regionu posílí hlídky dopravní policie žáci základních škol

Bezpečná Vysočina
Už šest speciálních laserových radarů využívají několik měsíců dopravní policisté na Vysočině při hlídání dodržování pravidel silničního provozu. Řidiči se s nimi mohou potkat po celém kraji. Například během dubna budou na vybraných místech regionu řidiče kontrolovat kromě dopravních policistů i žáci základních škol. Řidiče sami zhodnotí a podle toho, zda se dopustili nebo nedopustili přestupku, odmění je sladkostmi nebo citrony. První ze série preventivních akcí zastihla řidiče ve Velkém Beranově na Jihlavsku.
 

 
 

"Chceme děti vést k tomu, aby věděly, že je důležité se chovat bezpečně nejen jako chodec, ale i jako řidič," řekl náměstek hejtmana Kraje Vysočina Libor Joukl, který informoval, že dopravně preventivní akce na které Kraj Vysočina spolupracuje s Krajským ředitelstvím policie kraje Vysočina je součástí celoročního projektu Bezpečná Vysočina. Místa, na kterých budou žáci základních škol během měsíce kontrolovat dospělé řidiče, byla vybrána na základě doporučení policistů. „Průtah Velkým Beranovem je obecně považován za velice rizikový úsek. Denně zde projedou stovky až tisíce aut a charakter vozovky je láká nesundat nohu z plynu. Především úsek u základní školy a u zastávky autobusů je mimořádně nebezpečný a jak děti, tak řidiči musí být maximálně pozorní,“ upozorňuje Libor Joukl. Podobné úseky pro preventivně dopravní akci vytipovaly dopravní policisté například také ve Velké Bíteši, Kamenici nad Lipou, Želetavě, Humpolci nebo ve Ždírci nad Doubravou.

 

Radní Kraje Vysočina Jana Fialová spolu s Janou Langovou ze 4. třídy měřily rychlost aut ve Velkém Beranově


„Společné preventivní akce tohoto zaměření vítáme, protože děti jsou z hlediska statistik nejohroženějšími účastníky silničního provozu, a to jak v roli chodců tak v roli malých cyklistů,“ uvedl plk. Jan Kostečka, vedoucí odboru služby dopravní policie Krajského ředitelství police kraje Vysočina. Navíc pokud se podobných akcí osobně zúčastní, mohou pak působit na své rodiče, kteří děti je vozí v autech. Silnice, která prochází Velkým Beranovem a vede v těsné blízkosti místní základní školy je běžně velice frekventovanou komunikací, neboť jde o silnici, po níž sjíždějí vozidla z dálnice D1. Zvláště silný provoz  zde bude probíhat v letošním roce, kdy pokračuje modernizace dálnice D1. Až do konce července totiž bude uzavřen sjezd na 112. kilometru, takže řidiči budou mnohem časuji využívat právě exitu Velký Beranov.  Proto sem zaměříme mnohem častěji výkon služby dopravních policistů, kteří  budou dohlížet na to, zdali řidič dodržují nejvyšší povolenou rychlost.   

 


Žáky prvního i druhého stupně ZŠ Velký Beranov nejvíce zaujal laserový radar jehož výhodou je, že může být nasazen za jakéhokoliv počasí. Kromě rychlosti je schopen zaznamenat špatné předjíždění, nepřipoutání se bezpečnostním pásem nebo telefonování za jízdy. Denně jsou tyto typy radarů schopny zjistit několik desítek přestupků. Výhodou této techniky je lehká váha. Policista může měřit rychlost ze stoje, aniž by musel používat klasickou trojnožku nebo také ze zastaveného vozidla. Laserový měřič je doplněn o kvalitní digitální kameru, jejíž snímky a videozáznamy budou sloužit pro následné prokazování spáchání přestupku. Díky mobilitě mohou strážci zákona snadno zaznamenat i jedoucí motocykl. Během první hodiny kontroly na komunikaci II/353 ve Velkém Beranově rozdaly děti tři kyselé citrony za neuspokojivý technický stav zastavených vozidel. Asistovaly i při jednom uložení blokové pokuty. „Kolem naší školy jezdí auta hodně rychle, a to i přesto, že řidiče na vysokou rychlost upozorňuje radar. Přecházet můžeme jen hodně opatrně na přechodech. I tak mívám strach, protože velká auta jsou ve velké rychlosti nebezpečná,“ říká žákyně 4.třídy ZŠ Velký Beranov Petra Pešoutová. Její spolužák Ondra Vágner se rozpovídal o projektu, který v rámci vyučování v loňském roce absolvovali: „Minulý rok jsme celé dopoledne hlídali rychlost aut, která jedou kolem radaru u naší školy. Podle záznamů paní učitelky jich projelo 70% rychleji než se v obci smí jezdit.“

 

Z policejních statistik vyplývá, že na území Kraje Vysočina se na silnicích I. až III. tříd v roce 2013 stalo 3687 nehod, při nichž zemřelo 42 osob, v roce loňském při  3705 nehodách přišlo zbytečně o život 45 osob. Jen loni se z těžkých i lehkých zranění léčilo 1516 lidí, tedy o 75 více než o rok dříve. Při analýze dopravní nehodovosti alarmují údaje poukazující na nárůst nehod pod vlivem alkoholu.

 

 

Bezpečná Vysočina, Velký Beranov

 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 1.4.2015 / 1.4.2015

 

Cesta: Titulní stránka

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze