Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Zahraniční vztahy

Mobilní verze webu

První osobní automobil s pohonem na stlačený zemní plyn v krajské organizaci

nová Škoda Octavia CNG pro SPŠ a SOU Pelhřimov
Alternativní palivo stlačený zemní plyn (CNG) pro pohon osobního auta jako historicky první organizace zřizovaná krajem od včerejšího dne používá Střední průmyslová škola a Střední odborné učiliště v Pelhřimově. Nová Škoda Octavia s motorem na CNG bude sloužit jako vozidlo autoškoly. Díky tomuto alternativnímu pohonu škola výrazně ušetří na provozních nákladech. Slavnostního okamžiku předání klíčů od nového auta s netradičním pohonem se zúčastnil i hejtman Kraje Vysočina, Jiří Běhounek.
 

 
 

„Po úsporách v nákupu elektrické energie i zemního plynu se stlačený zemní plyn pro pohon automobilů stává vhodným doplňkem snižování nákladů v provozu našich organizací. Ač užívání těchto automobilů má svá specifika a zatím nemůže být využitelné plošně, pro některé naše organizace a typ jejich provozu je přímo ideální,“ říká hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.

 

Výhody alternativního paliva CNG se dají shrnout do tří přídavných jmen – levné, ekologické a bezpečné. Oproti klasickým palivům jsou náklady na pohonné hmoty až o 50 % nižší a u organizací není zanedbatelná ani nulová silniční daň u vozidel na CNG. Díky nízké pořizovací ceně tohoto paliva a značným ekologickým výhodám má potenciál se zařadit mezi paliva budoucnosti. Stlačený zemní plyn CNG se vyskytuje v plynné formě, je tvořen cca z 98 % metanem a z důvodu produkce nižšího množství škodlivin při jeho spalování je méně zatěžující k životnímu prostředí než ostatní druhy paliv.

 

CNG jako pohonné palivo je bezkonkurenčně nejvýhodnější. Oproti naftě je možné uspořit cca 35 %. V porovnání s benzínem je to v průměru 50 %. Také ve srovnání s rozšířeným LPG jsou úspory kolem 20 %. Pohonem na CNG vybavují auta přímo výrobci, odpadají tak neoriginální zásahy do vozidla, jak je známe z přestaveb na LPG.

 

Možnosti alternativního pohonu všem příspěvkovým organizacím Kraje Vysočina představili v loňském roce zástupci společnosti E.ON. Na webovém portálu projektu Vysočina šetří energii si mohou všechny příspěvkové organizace bezplatně zkalkulovat úspory ve svém vozovém parku, pokud budou využívat vozidla na CNG. 


Osobní automobil na alternativní pohon CNG pořídilo v červenci loňského roku například Muzeum Vysočiny Třebíč.

 

 

 
Zodpovídá: Ing. Radim Hošek
Vytvořeno / změněno: 19.3.2015 / 19.3.2015

 

Cesta: Titulní stránka > Zahraniční vztahy

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze