Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Martin Hyský - radní Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Kraj dokončil transformaci Domova bez zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou

Kraj dokončil transformaci Domova bez zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou
Ve čtvrtek 12. března bylo v Jaroměřicích nad Rokytnou otevřeno nové bydlení pro klienty Domova bez zámku (bývalý ÚSP Jinošov). Jde o první ústavní zařízení Kraje Vysočina, které prošlo úplnou transformací. V jeho případě se tak uzavírá proces, který zásadně mění život lidem s postižením. Z ústavu do svého se přestěhovala zbývající šestice klientů. „Bydlet tu budou lidé, kteří odtud pocházejí. Vracejí se tak domů. Lepší tečku jsme si nemohli přát,“ řekl radní Kraje Vysočina pro sociální oblast Petr Krčál.
 

 
 

V Jaroměřicích vyrostl jeden dům, ve kterém bude poskytována služba chráněného bydlení. Klientům bude s chodem domácnosti pomáhat personál podle jejich potřeby. „Většina bude chodit do práce. Někteří budou docházet do chráněné dílny Denního centra Barevný svět, další našli uplatnění v Zemědělském družstvu v Hrotovicích,“ přiblížila ředitelka Domova bez zámku Alena Brožková.

 

Na nové sousedy se těší i Jaroměřičtí. „Byli jsme ochotni vyjít maximálně vyjít vstříc. Nabídli jsme kraji volný pozemek a nadále budeme nápomocni,“ pronesl starosta města Jaroslav Soukup.

 

Otevřením bydlení v Jaroměřicích byla uzavřena stavební část transformace Domova bez zámku, která probíhala ve třech etapách. Před Jaroměřicemi bylo nové bydlení postaveno ve Velké Bíteši, Náměšti nad Oslavou, Hrotovicích, Okříškách a Pucově. Celkem bude žít ve svém a podle svého sedmdesátka jeho klientů. K tomu byly v Náměšti postaveny denní stacionář a Kavárna Pohodička, která slouží jako sociálně terapeutická dílna. Náklady na plnou transformaci zařízení si vyžádaly přes 131 milionů korun.

 

„Cením si toho, že ministerstvo práce a sociálních věcí podpořilo tento proces. Ať už šlo o pomoc finanční, nebo odbornou. Vysočina jasně ukazuje, nakolik je transformace prospěšná,“ poznamenala náměstkyně ministryně práce a sociálních věcí Zuzana Jentschke Stőcklová.

 

Stejné názoru byla ředitelka kabinetu předsedy vlády Běla Hejná, která se rovněž zúčastnila slavnostního otevření. „Na Vysočině se daří zpřístupňovat a harmonizovat péči,“ ocenila Běla Hejná.

 

Proces transformace je podpořen z evropských fondů, z rozpočtu ministerstva práce a sociálních věcí a z rozpočtu Kraje Vysočina. Kromě Domova bez zámku procházejí na Vysočině transformací Domov Kamélie Křižanov a Domov Jeřabina.

 

 

Kraj dokončil transformaci Domova bez zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou

Zodpovídá: Mgr. Ondřej Rázl
Vytvořeno / změněno: 13.3.2015 / 13.3.2015

 

Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - předseda výboru pro rozvoj strategických projektů, životní prostředí a MA 21

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze