Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Servis pro podnikatele

Mobilní verze webu

Kvalita ovzduší v průmyslové zóně Jihlavy je v mezích limitů

Kvalita ovzduší v průmyslové zóně Jihlavy je v mezích limitů
Na jihlavské radnici se 19. února 2015 konala tisková konference, na které odborníci prezentovali výsledky měření kvality ovzduší prováděné v jihlavské průmyslové zóně. Dlouhodobý monitoring, který probíhá nepřetržitě 24 hodin denně již od roku 2010, je společný projekt Statutárního města Jihlavy a Kraje Vysočina. Celkové náklady na měření jsou přibližně 500 tisíc korun za rok a měření provádí firma ENVItech Bohemia.
 

 
 

Naměřená data jsou každoročně porovnávána s výsledky státního imisního monitoringu, který zajišťuje v areálu ZŠ Demlova a v Košeticích Český hydrometeorologický ústav. Měřící stanice je umístěna v areálu společnosti Automotive Lighting z důvodu sledování průmyslové zóny a dopravou zatížené lokality, měřeny jsou prašné částice PM10, PM2,5 a oxidy dusíku.

 

Pro stanovení zdravotních rizik jsou relevantní velikostní frakce prašných částic. Podle radního pro životní prostředí a zemědělství Zdeňka Chláda platí pravidlo, že čím je částice jemnější, tím „hlouběji“ se do organismu dokáže dostat a znamená tak pro lidské zdraví větší riziko. Částice s průměrem větším než 10 μm jsou zpravidla zachyceny již v ústní dutině či v nose a nejsou pro člověka nebezpečné. Částice s průměrem od 2,5 μm do 10 μm se již usazují v lidském těle, nejdál dojdou do průdušek. Nejmenší částice s průměrem do 2,5 μm mohou prostupovat přes plicní sklípky až do krevního oběhu.

 

Z dosavadních výsledků vyplývá, že imisní limity stanovené legislativou pro sledované látky byly překročeny pouze v prvním roce měření, tedy v roce 2010. V posledních letech je kvalita ovzduší v průmyslové zóně stabilní a naměřené koncentrace nedosahují hodnot nad předepsanou hranici, kdy legislativa povoluje překročit 24-hodinovou koncentraci (50 μg/m3) 35 x za kalendářní rok.

 

Zástupci kraje a města na tiskové konferenci konstatovali, že daný projekt poskytuje užitečné informace a v daném projektu se bude i nadále pokračovat.

 

  • Rostislav Habán, odbor životního prostředí a zemědělství
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    tel.: 564 602 514, haban.r@kr-vysocina.cz
 

Kvalita ovzduší v průmyslové zóně Jihlavy je v mezích limitů

Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 18.2.2015 / 18.2.2015

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro podnikatele

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies