Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Odborníci diskutovali v Bystřici o budoucnosti těžby uranu v ČR

Ilustrační foto
V Bystřici nad Pernštejnem se v úterý 17. února uskutečnilo odborné setkání k otázce těžby uranu v ČR. Jednání, které svolal hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek, se zúčastnili představitelé Ministerstva průmyslu a obchodu, státního podniku Diamo, agentury CzechInvest a také zástupci dotčených obcí a Kraje Vysočina. Tématem pracovního jednání bylo ukončení těžby uranu na dole v Dolní Rožínce, které má nastat v roce 2017 a plánovaná potenciální těžba v Brzkově.
 

 
 

Podle zástupců Ministerstva průmyslu a obchodu v lokalitě Brzkov v současné době probíhá pětiletý proces, který může, ale nemusí, vést k zahájení těžby. Jde o zatím nejvíce prozkoumané potenciální ložisko v ČR, kde je podle odhadů asi 3 000 tun uranu. To, zda se v Brzkově skutečně začne těžit, bude záležet například i na vývoji cen uranu na světových trzích. Zástupci Ministerstva průmyslu a obchodu také ujistili, že musí být bezpodmínečně splněné požadavky na ochranu životního prostředí a lidského zdraví.

 

V souvislosti s útlumem těžby v Dolní Rožínce se hovoří hlavně o nárůstu nezaměstnanosti. V současnosti tam pracuje asi tisícovka zaměstnanců. „Naši předci se obávali, že se zde těžit začne, my se mnohem více bojíme toho, že se důl zavře,“ řekl na úterním setkání Libor Pokorný, starosta obce Rožná. V případě otevření dolu v Brzkově by tam vzniklo asi 450 pracovních míst, uran by se pak měl zpracovávat v Dolní Rožínce a byla by tak i nadále využitá kapacita státního podniku Diamo.

 

Hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek na závěr úterního jednání informoval, že je na podzim připravený svolat další pracovní setkání, kde budou odborníci pracovat s konkrétnějšími informacemi. Připustil také, že Kraj Vysočina je v otázce problematiky těžby uranu mezi dvěma mlýnskými kameny - z jedné strany na něj tlačí centrální orgány, z druhé dotčené obce.

 

 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 18.2.2015 / 18.2.2015

 

Cesta: Titulní stránka > Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze