Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Životní prostředí Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Výsledky měření kvality v jihlavské průmyslové zóně 2014

Tisková konference 18. 2. 2015
Na jihlavské radnici se 18. 2. 2015 konala tisková konference, na které odborníci prezentovali výsledky měření kvality ovzduší prováděné v jihlavské průmyslové zóně.
 

 
 

Dlouhodobý monitoring, který probíhá nepřetržitě 24 hodin denně již od roku 2010, je společný projekt Statutárního města Jihlavy a Kraje Vysočina. Celkové náklady na měření jsou přibližně 500 tisíc korun za rok a měření provádí firma ENVItech Bohemia. Naměřená data jsou každoročně porovnávána s výsledky státního imisního monitoringu, který zajišťuje v areálu ZŠ Demlova a v Košeticích Český hydrometeorologický ústav.

Měřící stanice je umístěna v areálu společnosti Automotive Lighting z důvodu sledování průmyslové zóny a dopravou zatížené lokality, měřeny jsou prašné částice PM10, PM2,5 a oxidy dusíku. Pro stanovení zdravotních rizik jsou relevantní velikostní frakce prašných částic. Podle radního pro životní prostředí a zemědělství Zdeňka Chláda platí pravidlo, že čím je částice jemnější, tím „hlouběji“ se do organismu dokáže dostat a znamená tak pro lidské zdraví větší riziko. Částice s průměrem větším než 10 μm jsou zpravidla zachyceny již v ústní dutině či v nose a nejsou pro člověka nebezpečné. Částice s průměrem od 2,5 μm do 10 μm se již usazují v lidském těle, nejdál dojdou do průdušek. Nejmenší částice s průměrem do 2,5 μm mohou prostupovat přes plicní sklípky až do krevního oběhu.

Z dosavadních výsledků vyplývá, že imisní limity stanovené legislativou pro sledované látky byly překročeny pouze v prvním roce měření, tedy v roce 2010. V posledních letech je kvalita ovzduší v průmyslové zóně stabilní a naměřené koncentrace nedosahují hodnot nad předepsanou hranici, kdy legislativa povoluje překročit 24-hodinovou koncentraci (50 μg/m3) 35 x za kalendářní rok.

Zástupci kraje a města na tiskové konstatovali, že daný projekt poskytuje užitečné informace a v daném projektu se bude i nadále pokračovat.Více informací: Rostislav Habán, 564 602 514, haban.r@kr-vysocina.cz

 

Odkazy

 
Zodpovídá: Ivo Dobrianskij
Vytvořeno / změněno: 18.2.2015 / 18.2.2015
Informace vyžadují kontrolu

 

Cesta: Titulní stránka > Životní prostředí > Ochrana ovzduší > Sledování kvality ovzduší

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies