Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Servis pro novináře

Mobilní verze webu

Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod zve na historické poštovní známky

Známky
Havlíčkobrodské Muzeum Vysočiny zve na výstavu Pošta na Havlíčkobrodsku a Známky Františka Morávka. Až do 29. března se může návštěvník seznámit se vznikem a vývojem poštovnictví v průběhu století a prohlédnout si známky, které jsou s poštovnictvím nerozlučně spjaty. Připraven je i bohatý doprovodný program v podobě přednášek, divadla a speciálního razítka. „Zájemce i sběratele jistě během vernisáže potěší i pamětní list a příležitostné razítko, které bude navíc k dispozici také u přepážky pošty Havlíčkův Brod 2 ve dnech 19. až 21. ledna 2015,“ upozorňuje Jana Komínová z krajského odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu.
 

 
 

Jak už název napovídá, výstava představuje. tři hlavní témata, a to svět poštovnictví s důrazem na okres Havlíčkův Brod, známky a geografilatelii. K vidění jsou exponáty a fotografie z Poštovního muzea a Státního okresního archivu Havlíčkův Brod, které s regionem přímo i nepřímo souvisí a ukazují poštovnictví v celé jeho staleté kráse. Neméně zajímavé je i druhé téma výstavy věnované známkám, ve kterém se návštěvník dozví o tom, jak se známky vytvářejí a prohlédnout si bude moci i nejvzácnější kousky ze sbírek Františka Morávka a Karla Palána a též známky se vztahem k zdejšímu regionu. Pojetí této části výstavy je poněkud netypické, neboť panely vedle textu obsahují samotné originály známek a navíc jsou prezentovány tak, jak je mají filatelisté uspořádány, tedy na bílých, vedle sebe řazených podkladech formátu A4.

 

A slyšeli jste již někdy o geografilatelii? Na tento obor se zaměřuje právě František Morávek, hlavní autor celé výstavy. Geografilatelie je moderní směr sbírání dle známkových území, tj. oblastí, které vydávaly vlastní známky v průběhu své existence. Sběratel tak musí znát nejen samotné známky, ale zároveň geografii a historii. Na výstavě jsou zastoupeny např. Indie, Írán, Vietnam, Persie, Jižní Vietnam, Rajastán a další.

 

Výstava pamatuje i na dětského návštěvníka, kterého zajisté zaujme dětská poštovní přepážka či připravované divadlo s Pošťáckou pohádkou od Karla Čapka. Navíc každý návštěvník výstavy se může vyfotografovat v rámečku a vytvořit si tak svoji jedinečnou fotografii známky s vlastní podobiznou. A když nebudete mít vlastní fotografický přístroj, nevadí, fotografii Vám rádi elektronicky zašlou pracovníci z muzea.


Výstava bude v havlíčkobrodském muzeu k vidění od 16. ledna do 29. března 2015.

 

  • Jana Komínová, odbor kultury, památekové péče a cestovního ruchu
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    e-mail: kominova.j@kr-vysocina.cz
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 17.1.2015 / 17.1.2015

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Tiskové zprávy > 2015 > Leden

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze