Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Kultura a památky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Muzeum Vysočiny Třebíč

 

 
 

Jaký byl rok 2014 z pohledu Muzea Vysočiny Třebíč rokem?

Naučili jsme se obsluhovat a provozovat tisíc čtyři sta metrů čtverečních nových expozic pro návštěvnickou veřejnost. To se týká i přes dvě stě metrů čtverečních výstavních ploch krátkodobých výstav a veřejný interiér, který se po novotě skládá z recepce, cafe baru, šatny, prostoru pro rodiče s dětmi, veřejné internetové studovny a Kamenného sálu. Do multifunkčního sálu jsme přenesli, z náhradních prostor v Gymnáziu, jarní a podzimní cykly přednášek. Obnovili jsme programy pro školy. Velmi významnou byla i publikační činnost. Vydali jsme publikaci „Třebíčské betlemářství“ od autora kolegy Mgr. Antonína Žamberského, dále s pracovním názvem „deník hraběnky“ knihu „Když byla Třebíč ještě valdštejnská …“, autorky Anny Marie Waldstein-Wartenberg, jedná se o vzpomínky Starorakušanky na léta 1938 až 1968. V samotném závěru roku spatřila světlo světa třetí publikace od kolektivu autorů „LIDÉ. MÍSTA. OSUDY.“, katalog nových expozic Muzea Vysočiny Třebíč. Ve spolupráci se zřizovatelem se podařilo vyřešit převzetí nového majetku, který byl pořízen i díky dotaci Evropské unie, s čímž je svázaný „evropský problém“ výpočtu odpisů. Podařilo se nám nastartovat nový dvouletý projekt „Komplexní propagace zámku Třebíč“, projekt propagace našich nových expozic, interaktivní expozice „Cesty časem“, kterou provozuje Městské kulturní středisko Třebíč a veřejnosti zpřístupněné Baziliky sv. Prokopa. Podařilo se zprovoznit nové webové stránky Muzea Vysočiny Třebíč, před dokončením jsou webové stránky propagace zámeckého areálu. Stručně řečeno – rok 2014 byl pro Muzeum Vysočiny Třebíč rokem velmi úspěšným.

 

Uvedení knihy "Když byla Třebíč ještě valdštejnská ..."

Která výstava/akce vzbudila mezi návštěvní největší ohlas?

Uspořádali jsme několik krátkodobých výstav. V souladu s projektovým záměrem i výstavu vánoční – betlemářskou, s názvem „Betlémy soukeníků“, zaměřenou na porovnání betlemářství třebíčského a další betlemářské lokality České republiky v okolí Liberce. Více než 3700 spokojených návštěvníků nás utvrzuje, že jsme se vydali správným směrem. Velký ohlas u veřejnosti získaly také již tradiční Muzejní noci v Třebíči a v pobočce muzea v Moravských Budějovicích.

 

Betlém

Co zajímavého připravujete v roce 2015?

V rámci projektu Komplexní propagace jsme poprvé vydali, spolu s partnery, roční kalendář akcí, které budou v roce 2015 v areálu třebíčského zámku probíhat. Dovolím si tvrdit, že všechny akce jsou zajímavé. Doporučuji všem zájemcům se s kalendářem seznámit (zveřejněn je či v nejbližší době bude v tištěné i elektronické podobě), vybrat si, a pak již podle našeho motta „Zámek Třebíč – vypráví, přijďte a naslouchejte“, anebo, vstupte, prosím, budete vítáni.

 

Na které akce v roce 2015 se u Vás mohou návštěvníci zejména těšit a na co/kterou výstavu/projekt se těšíte Vy osobně?

Uvedl jsem, že všechny akce budou zajímavé, ale přímo u nás se návštěvníci mohou těšit na společnou výstavu sbírkotvorných organizací Kraje Vysočina s názvem „Poklady Vysočiny“, určitě i na velkou sezónní výstavu věnovanou 1. světové válce a opět na výstavu vánoční, na kterou máme předjednánu výpůjčku ukázek příbramského betlemářství. Já se těším na jubilejní květnový 20. ročník veletrhu muzeí, jehož součástí bude derniéra zmíněné výstavy „Poklady Vysočiny“ spojená s doprovodným programem. A hlavně v programu veletrhu máme také výstavu „Kam mne osud zavál …“, která bude spojena se setkáním s česko-švédským výstavním  architektem a scénografem Janem Poláškem, působícím ve Stockholmu.

Na otázky odpovídal: Ing. Jaroslav Martínek, ředitel Muzea Vysočiny Třebíč

Více informací na  http://www.zamek-trebic.cz/

 
Zodpovídá: Bc. Veronika Švarcová
Vytvořeno / změněno: 16.1.2015 / 16.1.2015
Informace vyžadují kontrolu

 

Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kultura > Příspěvkové organizace zřizované Krajem Vysočina > Seznam příspěvkových organizací v oblasti kultury

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze