Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Kultura a památky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod

 

 
 

 Jaký byl rok 2014 z pohledu Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod  rokem?

 

V polovině minulého roku jsme ukončili velký, téměř čtyřletý projekt Porta culturae, v rámci přeshraniční spolupráce s Dolním Rakouskem, Jihočeským a Jihomoravským krajem, který naše muzeum na Vysočině administrovalo. Navíc jsme přidali nový, půlroční projekt Živá kulturní spolupráce Vysočina - Dolní Rakousko, v jehož rámci se uskutečnila výstava Hrady Vysočiny a Dolního Rakouska, konference Sklářství na Vysočině a v Dolním Rakousku, 4. ročník Dnů otevřených ateliérů a propagační část výstavy Poklady Vysočiny.

Výstavou a přednáškami jsme připomněli 140 let muzejnictví v Havlíčkově Brodě, připomněli jsme výročí 100 let Velké války z pohledu Havlíčkobrodska, podíleli jsme se na výstavním projektu Baroko na Havlíčkobrodsku. Zabydlujeme nový depozitář v rekonstruovaných prostorách v centru města a vybavili jsme konzervátorskou dílnu, kde bude možné sbírkové předměty ošetřovat. Pokračujeme ve víceletém projektu - Sklářství na Vysočině, který bychom chtěli završit v roce 2018 reprezentativní výstavou a publikací. Všechny tyto činnosti, včetně zmíněných evropských projektů jsme dokázali realizovat v našem malém kolektivu a za to patří velký dík všem kolegům v muzeu.

 

Velká válka

 

Která výstava/akce vzbudila mezi návštěvníky největší ohlas?

 

Velký ohlas veřejnosti mají tradičně Dny otevřených ateliérů, vysočinských výtvarníků a uměleckých řemeslníků, které navštíví za víkend 8 tisíc lidí. Letos se zúčastnilo na 200 výtvarníků z celého kraje, kteří ukazovali návštěvníkům, kde a jak umělecká vytvářejí. Řekl bych, že DOA jsou jednou z nejvýraznějších kulturních akcí na Vysočině posledních let. Co se týká výstav, určitě byl úspěšný výstavní projekt Baroko na Havlíčkobrodsku a velký ohlas měla i naše konference Sklářství na Vysočině a v Dolním Rakousku.

 

Muzejní noc - baroko

 

Co zajímavého připravujete v roce 2015?

 

Na počátku roku představíme veřejnosti zajímavou výstavu, Pošta na Havlíčkobrodsku a známky Františka Morávka, na které budeme prezentovat nevšední sbírku známek pana Morávka, a poprvé dějiny pošty na Havlíčkobrodsku. Výstavou a publikací 600 let stížného listu připomeneme výročí upálení mistra Jana Husa a protest české šlechty, jejíž značná část byla z našeho regionu. Tato výstava byla iniciována panem Langpaulem z Okrouhlice a bude doprovozena vydáním stejnojmenné knihy. Výstavou připomeneme i výročí konce druhé světové války z pohledu našeho města a regionu. Na konci roku budeme hostit putovní celokrajskou výstavu Poklady Vysočiny.

Budeme pokračovat v projektu Sklářství na Vysočině - mapování skláren ať už současných nebo zaniklých, sklářských výrobků, budeme navštěvovat pamětníky-skláře. Na jaře se pustíme, jako druzí v České republice, do stavby funkční repliky středověké sklářské pece, kde se pokusíme tavit sklo původním postupem, tedy z křemene.

Také začneme pracovat na přípravě muzejní expozice Havlíčkobrodska, ale na konkrétní výstupy si návštěvníci ještě počkají.

 

Na které akce se mohou návštěvníci zejména těšit a na kterou výstavu/projekt se těšíte Vy osobně?

 

Myslím, že každá z nabízených výstav a bohatý doprovodný program přednášek si najde své diváky. Velkou raritou bude jistě stavba repliky středověké sklářské pece a pokusíme se letos provést i tavbu skla. Máme zajištěnou podporu z Kraje Vysočina i od Města Havlíčkův Brod. Sami na čas oblékneme montérky, ale máme také přislíbenou pomoc od dobrovolníků, tak věřím, že se nám vše podaří.

 

Na otázky odpovídal: MgA. Jiří Jedlička, ředitel Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod

http://www.muzeumhb.cz/

 
Zodpovídá: Bc. Veronika Švarcová
Vytvořeno / změněno: 9.1.2015 / 9.1.2015
Informace vyžadují kontrolu

 

Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kultura > Příspěvkové organizace zřizované Krajem Vysočina > Seznam příspěvkových organizací v oblasti kultury

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze