Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Servis pro novináře

Mobilní verze webu

Otevřeno nové bydlení pro klienty ÚSP Křižanov

Ilustrační foto
Dvacet čtyři klientů Ústavu sociální péče Křižanov se těší z nového bydlení. Žít ve svém a podle svého budou ve městech Bystřice nad Pernštejnem a Velké Meziříčí. Na obou místech byly v rámci procesu transformace postaveny dva domy, každý o kapacitě šest osob. Slavnostní otevření a předání do užívání proběhlo v tomto týdnu. „Prostřednictvím transformace rozšiřujeme možnosti péče o druhé. V případě ÚSP Křižanov a jeho klientů, z nichž někteří žijí v pronajatých bytech, jsme si ověřili správnost volby nového způsobu péče o lidi se znevýhodněním,“ přibližuje krajský radní pro sociální oblast Petr Krčál.
 

 
 

Další domky pro klienty křižanovského ústavu se staví v Kadolci, Křižanově a Osové Bítýšce. Postaveno bude celkem devět objektů, do kterých se postupně přestěhuje 56 lidí.

 

Stavby vycházející vstříc začlenění lidí s postižením do běžné společnosti vyrostly za necelý rok. Prostavěno bylo 31 milionů korun. V Bystřici vznikly také prostory pro terapie a denní aktivity. „Nový domov tu najdou klienti s vyšší a střední mírou podpory. Ve Velkém Meziříčí budou žít lidé, kteří vyžadují střední míru podpory,“ popisuje ředitelka ÚSP Křižanov Marie Bartošková. Personál, který bude zajišťovat chod jednotlivých domácností, se bude snažit o každodenní zapojování klientů. Půjde o zahradní práce, práce v domácnosti a volnočasové aktivity. „Klienti budou chodit do školy, navštěvovat terapeutické dílny či využívat nabídky služeb v daném městě,“ dodává Bartošková.

 

Pro potřeby transformace byly vybírány takové lokality, aby noví obyvatelé nebyli odtrženi od dění. V Bystřici se domy nacházejí v blízkosti centra města, ve Velkém Meziříčí se stavělo ve čtvrti s rodinnou zástavbou. „Těšíme se na nové sousedy. Věřím, že se jim život v Bystřici bude líbit,“ říká bystřický starosta Karel Pačiska.  

 

Proces transformace je podpořen z evropských fondů, z rozpočtu ministerstva práce a sociálních věcí a z rozpočtu Kraje Vysočina. Kromě ÚSP Křižanov procházejí na Vysočině transformací Domov bez zámku a Domov Jeřabina.

 

 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 19.12.2014 / 19.12.2014

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Tiskové zprávy > 2014 > Prosinec

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze