Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Informační technologie Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Františka Brávková si studium ve Francii chválí

Františka Brávková si studium ve Francii chválí
Františka Brávková z pelhřimovského gymnázia studuje od září letošního roku na Lyceu Tomáše Masaryka ve francouzském městečku Vouziers v rámci programu Jeden rok v Champagne-Ardenne. Gymnazistka se učí podle stejných osnov jako její spolužáci, přes týden bydlí na internátě a o víkendech tráví čas v hostitelské rodině. Františka si studium ve Francii chválí a popisuje, jak si ve francouzské škole a cizím prostředí zvykla:
 

 
 

Františko, jak je z Vašeho pohledu studium ve Francii náročné? Překvapilo Vás něco?

Studium samo o sobě náročné není. Pokud porovnám úroveň studia ve Francii se studiem na osmiletém gymnáziu v České republice, je to ve francouzské střední škole jednodušší. Náročné je pro mě pouze porozumět látce ve francouzštině.  Překvapila mě především délka dne a počet vyučovacích hodin. Školu začínáme v osm hodin ráno, jedna vyučovací hodina trvá 55 minut a pak, pouze s hodinovou přestávkou na oběd, pokračujeme až do pěti hodin odpoledne. Máme spojený zeměpis s dějepisem a chemii s fyzikou, takže probíráme danou věc z více hledisek. Velmi mě baví francouzština, předmět literatura a společnost a tělocvik. Tyto hodiny se hodně liší od hodin v Česku.

 

Jak trávíte čas o víkendech v hostitelské rodině?

V rodině se často scházíme v obývacím pokoji, kde jsme schopni strávit půlku dne povídáním a neustálým mlsáním francouzských dobrot. Francii bych určitě doporučila všem, které zajímá místní architektura, umění, literatura a jsou milovníci dobrého francouzského jídla.

 

Co děláte, když máte volno?

Škola mi zabere většinu času, ale když máme míň práce do školy, čas od času vyrazíme s ostatními do města, třeba do kina. O víkendech vždy někam jedeme, ať už se jedná o návštěvu památek, příbuzných mé hostitelské rodiny nebo společné nákupy.

 

Čím je zajímavé městečko, ve kterém bydlíte a studujete?

Městečko Vouziers má přibližně 5 000 obyvatel, ale najdete zde úplně vše; kino, divadlo, supermarkety, knihovnu, atd. Lyceum, kde studuju, je pojmenováno po Tomáši Garrigue Masarykovi jako výraz úcty a díků všem československým vojákům, kteří bojovali v oblasti Champagne-Ardenne během první světové války. Podle informací, které jsem se dozvěděla, sám Masaryk výstavbu školy dotoval.

 

Program Jeden rok v Champagne-Ardenne je od roku 2010 organizován Krajem Vysočina ve spolupráci s Remešskou akademií (Académie de Reims) a každý rok se podařilovyslat do Francie jednoho studenta ze střední školy na Vysočině. Náklady na pobyt studenta ve Francii hradí s velké části sama rodina. Kraj Vysočina však poskytuje finanční prostředky na částečné pokrytí nákladů spojených se studijním pobytem v partnerských regionech v souladu s Pravidly Rady Kraje Vysočina )http://www.kr-vysocina.cz/pravidla-rady-kraje-vysocina-pro-poskytovani-studijniho-stipendia-kraje-vysocina/d-4047327/p1=46231).

Program je určen pro studenty ve věku 15 až 17 let, kteří se rozhodnou rozvinout a zlepšit své dovednosti ve francouzském jazyce, prohloubit své mezikulturní znalosti, seznámit se se  způsobem života Francouzů a prožít obohacující zkušenost. Podmínkami jsou základní znalost francouzského jazyka, ale zejména chuť, zájem a odhodlanost, samostatnost a podpora ze strany rodičů.  

Studenti jsou do programu vybírání na základě výběrového řízení, které se koná každoročně. Pro více informací kontaktujte Jana Skálu z oddělení vnějších vztahů krajského úřadu na adrese skala.j@kr-vysocina.cz nebo telefonicky na čísle 724 650 265.

 

 

 

Františka Brávková si studium ve Francii chválí

Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 24.11.2014 / 24.11.2014

 

Cesta: Titulní stránka > Informační technologie

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze