Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Kultura a památky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Dašovský mlýn – Muzeum mlynářství a venkovského životního stylu

 

 
 


Adresa
Štěměchy 32
675 27 Předín
tel.: 606 788 244

e-mail: mlynmuzeum@seznam.cz

web: http://mastna.com/_old/mlyn/mlyn.htm 

 

Otevírací doba

Celoročně po domluvě.

 

Vstupné

Dospělí

80 Kč

Děti do 15 let

40 Kč


Skupiny max. 12 dospělých osob + průvodce. Vstup na vlastní nebezpečí. Návštěvníci se špatnou hybností mohou mít problém při zdolávání strmých schodů. Nevhodné pro děti předškolního věku.


První písemná zmínka o Dašovském mlýně je před rokem 1536. Stojí na první vodě Dašovského potoka, pod hrází Panského rybníka. V roce 2011 zde bylo otevřeno soukromé Muzeum mlynářství a venkovského života, kde jsou mlýnské stroje doplněny dalšími expozicemi o životě v dřívějších dobách ve stylu skanzenu.

 

Muzeum mlynářství a venkovského životního stylu

V roce 1911 proběhla velká přestavba z původního českého složení na mlýn válcový. Muzeum vniklo ke stému výročí této přestavby. Návštěvníci si zde mohou prohlédnout, jak se žilo ve starých dobách, V roce 2011 proběhl slavnostní křest v podobě prvního zásypu zrní, v roce 2012 se podařilo obnovit i mlýnské kolo. Bylo postaveno sekernickou rodinou Mikyšků z Kojetína u Sedlčan. Kolo je plně funkční originál o průměru 4,55 metru, počet otáček 6-10 za minutu.

Expozice muzea jsou rozmístěny ve čtyřech podlažích a zahrnují kompletní strojové vybavení válcového mlýna i zbytky původního českého složení, včetně barokních vyřezávaných sloupů. Dále je zde expozice zpracování lnu, muzeum pytlů, předměty denní potřeby z kuchyně, dětského pokojíčku a prádelny.

Těšit se mohou návštěvníci také na expozici věnovanou MUDr. Karlu Hobzovi zahrnující mimo jiné i jeho zachovalou lékárnu.

 

Služby

- průvodcovská činnost

- prodej upomínkových předmětů

 

 

exteriér

interiér

interiér

interiér

interiér

interiér

 
Zodpovídá: Jana Komínová, DiS.
Vytvořeno / změněno: 3.11.2014 / 25.5.2020
Informace jsou aktuální

 

Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kultura > Příspěvkové organizace zřizované Krajem Vysočina > Seznam příspěvkových organizací v oblasti kultury

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze