Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Rodný dům Bedřicha Václavka v Čáslavicích

 

 
 

Adresa

Obecní úřad

Čáslavice 23

675 24 Čáslavice

tel.: 568 883 424

e-mail: oucaslavice@email.cz 

web: http://www.caslavice.cz/rodny-dum-bedricha-vaclavka/d-7334

 

Památník

Rodný dům Bedřicha Václavka se nachází na jižní straně návsi. Dům je bývalou myslivnou.  V roce 1962 byla upravena na památný objekt a v současné době probíhá rekonstrukce.

Nemovitost odkoupila obec s úmyslem dům zbourat a postavit místo něj kulturní dům. V průběhu stavebního řízení byl dům prohlášen cennou památkou a v roce 1962 se z domu stal památník Bedřicha Václavka. Expozice se ovšem časem zmenšovala, až v roce 1989 bylo vše odvezeno do muzea v Třebíči. Poté se dům na dvacet let stal skladištěm.

Nedílnou součástí návsi je i busta Bedřicha Václavka, jež byla odhalena v roce 1981.

 

Bedřich Václavek (10. 1. 1897 - 5. 3. 1943)

Rodák z Čáslavic byl jedním z předních kritiků a teoretiků avantgardního umění a nejvýznamnějším představitelem předválečného českého literárního marxismu.

Vystudoval filozofickou fakultu v Praze a poté od roku 1923 působil jako středoškolský profesor v Brně a později se stal knihovníkem univerzitní knihovny. Václavkovo výrazné angažování v „třídním boji“ vedlo i k přeložení do knihovny v Olomouci, kde působil až do odchodu do ilegality v roce 1940. Václavkova umělecko-kritická činnost byla ve 20. letech spjata s uměleckým sdružením Devětsil. Redaktorsky se podílel na několika časopisech a publikoval v mnohých periodikách doma i v zahraničí. Za okupace se zapojil do protifašistického odboje, byl uvězněn a v roce 1943 zemřel v koncentračním táboře v Osvětimi.

 
Zodpovídá: Jana Komínová, DiS.
Vytvořeno / změněno: 3.11.2014 / 26.5.2020
Informace jsou aktuální

 

Cesta: Titulní stránka > Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina > Servis pro

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze