Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Jiří Běhounek: Připomínka výročí vzniku Československé republiky

Československá republika
Psal se rok 1918. Na troskách rozpadlé rakousko-uherské monarchie vzniká nástupnický stát Československá republika. Je 28. října. 96 let si připomínáme významnou událost, jejíž rozměr je dán historickou faktičností, nikoliv jen důležitostí přesvědčování na základě tradice. „První republika“ Tomáše G. Masaryka je dodnes synonymem státní svobody a demokracie. Fakt, že se od té doby ještě několikrát překreslily hranice našeho státu, nic nemění na tom, že tehdy vznikl samostatný stát.
 

 
 

Nelehká rozhodnutí tehdejších politiků, jejich osobní nasazení a odhodlání změnit něco, co fungovalo v téměř setrvačném režimu 300 let, dnes nikdo nezpochybňuje a nehledá skryté hrozby nebo problémy. Důležitý byl výsledek, a tak to má být. Společenská přeměna však pokračovala celé 20. století. Později ale už pohled na rozhodování politické reprezentace nebyl pouze pozitivní a jednoznačný.

Nejde o velikost a intenzitu slavení. V Evropě nejsme sami, kdo slaví svátek na památku ustavení své státnosti. Jde o dobrovolné připomínání historie a začátků naší demokracie. Připomínání dobrého a uvědomování si nedostatků. Přesně tak, jak by si to pánové „první republiky“ přáli.

 

MUDr. Jiří Běhounek

hejtman Kraje Vysočina

 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 27.10.2014 / 27.10.2014

 

Cesta: Titulní stránka

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies