Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Muzeum Air Marshala RAF Karla Janouška, KCB v Polici

 

 
 

Adresa objektu

Zámek Police

Police 1

675 34 Police u Jemnice

tel. 568 445 056; 568 445 033

e-mail: urad@obec-police.cz; zamek.police@seznam.cz

web: http://www.obec-police.cz/zamek-police/ds-11412 a http://www.rafaci.cz a http://www.cyriaci.com/

 

Otevírací doba

Pro rok 2020 je plánováno otevření od pondělí 1. 7. do soboty 30. 8. 2020.             

Otevírací doba o prázdninách (červenec a srpen) každý den mimo pondělků od 9 do 17 hodin, prohlídky v každou celou hodinu, poslední prohlídky v 16 hodin.


V roce 2020 bude znovu otevřena expozice historických motorek značky JAWA a ČZ, kde uvidíte více jak 30 exponátů značky JAWA a ČEZ. V roce 2020 se otevře nové muzeum Waldemara Matušky, exponáty zapůjčí sběratel a přítel W. Matušky pan Miroslav Frost.


                                   

Prohlídka zámku 45 minut, prohlídka muzea RAF 45 minut, muzeum Waldemara Matušky 20 minut, prohlídka motocyklů 20 min, vstup na věž 20 minut, prohlídky zámku a muzea RAF začínají každou hodinu od 9 hodin a poslední prohlídka začíná v 16 hodin.   


Muzeum RAF v roce 2020 nabídne:     
Součástí stálé expozice budou např. informace o letcích z Vysočiny.

                                          
          

Vstupné

- celá prohlídka - zámek, muzeum, motocykly, věž   220 Kč, snížené vstupné - děti, důchodci a ZTP - 110 Kč

- zámek 70 Kč

- muzeum RAF  70 Kč

- expozice historických motocyklů  50 Kč

- věž   30 Kč

- děti, důchodci a invalidé sleva na všechny trasy 50 %

Prohlídka zámku 45 minut, prohlídka muzea RAF 45 minut, prohlídka motocyklů 20 min, vstup na věž 20 minut, prohlídky zámku a muzea RAF začínají každou hodinu od 9 hodin a poslední prohlídka začíná v 16 hodin.

Návštěvník si může vybrat z těchto okruhů:


  • Zámek – interiéry

  • Muzeum RAF

  • Muzeum historických motocyklů

  • Zámecká věž


 

Při návštěvě muzea se dozvíte o letcích druhé světové války ze západní a východní fronty. Vedle československých letců, kteří bojovali po boku britských pilotů, jsou vystaveny záznamy bojů z východní fronty, které velel armádní generál Ludvík Svoboda.

Vystaveny jsou předměty, mapy, osobní věci, součástky letadel. Tedy vše potřebné k tomu, aby návštěvník potkal informace o té nelehké době a o tom, jak naši letci žili a jak bojovali.

Jedná se o stálou a jedinou expozici tohoto druhu v ČR.


Historie a cíle muzea

Od r. 2012 do r. 2016 se toto muzeum nacházelo na zámku v Jemnici. Nově je od 1. 7. 2017 otevřeno na zámku Police.

Stálá expozice muzea RAF na zámku v Polici vznikla ve spoluprací 3 subjektů - Obec Police, Nadační fond maršála Karla Janouška, Praha a ČEŠTÍ  RAFÁCI – CZECH RAF CREW, s podporou mnoha dalších organizací.


Cílem spolku a jeho partnerů, podporovatelů a sponzorů je zprostředkovávat dnešní mladé generaci pozitivní vzory a morální odkaz československých letců a dalších vojáků, kteří za druhé světové války bojovali proti fašismu. Vzhledem k tomu, že přímých účastníků zahraničního odboje a zejména příslušníků Royal Air Force ubývá, chceme navázat na jejich záslužnou činnost a zprostředkovávat poznatky a materiály veřejnosti.

Zacíleno je na jedno z nejslavnějších období české vojenské historie. Tedy zejména na období mezi zářím 1939 a květnem 1945. Tehdy se naši letci a další vojáci postavili v Polsku a poté ve Francii, ve Velké Británii a v Rusku, ale i na dalších místech světa se zbraní v ruce nacizmu a fašizmu. Uskutečnili tak to, co jim bylo na podzim 1938 a jaře 1939 znemožněno. Dali tak celému světu najevo, že se český národ nesmířil s otroctvím, do kterého byl vržen. Dali zřetelně najevo, že náš národ je ochoten ve společném boji proti fašistickému tyranství přinášet stejné oběti jako jiné národy. Prezident Beneš označil naše letce a vojáky za naše nejlepší diplomaty té doby. Stejně jako za I. světové války, kdy naše legie byly jedním z nejpádnějších argumentů T.G. Masaryka ve snaze o vytvoření samostatného národnostního státu, tak i náš odboj ve II. světové válce pomáhal exilové vládě účastnit se protifašistické koaliční snahy o dosažení konečného vítězství. Právě také zásluhou našich letců, kteří jako jediní bojovali po celou válku, se podařilo zrušit platnost mnichovského diktátu a Československu a jeho vládě byla přiznána právní kontinuita včetně uznání předválečných hranic. Velký dík nás všech, kteří žijeme v demokracii a svobodě proto musí i nadále patřit těm stovkám a tisícům lidí, kteří i za nás tehdy bojovali a často také položili své životy.

Tím ale, jak se od války vzdalujeme, ubývá přímých účastníků bojů a pamětníků oné doby a morální odkaz a poučení z ní plynoucí se postupně vytrácí a ustupuje do pozadí. Zejména pro mládež, ale nejen pro ni, je dnes nutné předkládat informace formou, které zaujme. Zanedbatelná není ani několikrát v dějinách ověřená skutečnost, že národ, který se ze své historie nepoučí, riskuje, že se historie bude opakovat. Věříme, že objektivním informováním o oné době můžeme oslovit i dnešní mladou generaci. Chceme podnítit zájem o tuto dobu a o morální aspekty, které přinášela. Věříme, že morální odkaz i představování (dnes často chybějících) pozitivních vzorů nezůstane bez odezvy. Vycházíme z premisy, že i v dnešní době je nutné tyto věci znovu připomínat a pomáhat pravdivě informovat, protože stále existují snahy historii vykládat tendenčně, někdy historii dokonce vědomě překrucovat (popírání holokaustu, popírání existence koncentračních táborů apod.).


Historie zámku

Nejstarší zmínka o zdejším sídle pochází dle dokladu z roku 1358. Na přestavbě tvrze do dnešní podoby zámku se podíleli v 16. stol. Tavíkovští z Tavíkovic a v 17. a 18. stol. rod Berchtoldů z Uherčic. Do dějin zámku se vepsal také šlechtický rod Segurů (19. stol.) a Wraždů z Kunvaldu. Zámek Police byl v r. 1945 zkonfiskován. Od r. 1996 je ve vlastnictví obce Police. Od 1. 7. 2005 je v průběhu letních prázdnin zámek zpřístupněn každoročně veřejnosti. K vidění jsou zde kvalitní štukové výzdoby stropů, části původního vybavení zámku a mimo jiné i zcela zachovaná a neporušená zámecká kaple z 18. století. Součástí zámku je i vyhlídková pětipatrová hranolová věž. Zámek prochází postupnou obnovou.

RAFraf

raf
raf

raf

raf
 
Zodpovídá: Jana Komínová, DiS.
Vytvořeno / změněno: 22.10.2014 / 25.5.2020
Informace jsou aktuální

 

Cesta: Titulní stránka > Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina > Servis pro

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze