Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Vysokorychlostní trať - VRT

Mobilní verze webu

Dubovou alej v Novém Veselí věnoval prezident šestnáctiletému hrdinovi Petrovi

Novoveselská alej
Prezident České republiky a 12 hejtmanů moravských a českých krajů, Constantin Kinský, majitel pozemků a starosta městyse Zdeněk Křivánek dnes v Novém Veselí na Vysočině vysadili alej šestnácti dubů zimních. Na pozemcích patřících šlechtické rodině Kinských v lokalitě místního rybníka nově poroste dvojřadí dlouhé 25 metrů. Prezident alej věnoval památce studenta žďárské střední školy Petra Vejvody. Nová alej stromů, která zklidní hladinu rybníka, bude vysázena jako náhrada za stromy, které byly v minulosti vykáceny na hrázi. „Duby bývají často součástí památných alejí, věřím, že tady v Novém Veselí zanecháváme budoucím generacím dostatečně jasný vzkaz o našem přístupu k přírodě, ale i k tradicím,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.
 

 
 

Zhruba tři metry vysoké odrostky dubů zatím budou i nadále v péči majitele pozemků Constantina Kinského. O dubech je známo, že patří k mohutným stromům dorůstajícím až desítek metrů a jsou považovány za krále lesních stromů. Zasazení resp. jejich dosazení v podobě zaházení stromů zeminou trvalo hejtmanům i prezidentovi České republiky několik minut. Podle slov přihlížející veřejnosti by do budoucna mohla být alej rozšířena o další exempláře. Akce tak splnila svůj cíl, dala nejen vzniknout nové dominantě Nového Veselí, ale také nadchla veřejnost pro pokračování v dobré věci.

 

Veselský rybník leží u obce Nové Veselí nedaleko Žďáru nad Sázavou. Svou rozlohou 87 ha tvoří zajímavou dominantu obce. Na svou rozlohu má také poměrně krátkou hráz. Veselský rybník lze považovat za prameniště řeky Oslavy, která se dále vlévá do řeky Jihlavy. Majitelem rybníka je Constantin Kinský.

 

 

Sázení alejí v Novém Veselí

Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 17.10.2014 / 17.10.2014

 

Cesta: Titulní stránka > Vysokorychlostní trať - VRT

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze