Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Jiří Běhounek - hejtman Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

červen 2014

 

 
 

Už před šesti lety byla podepsána smlouva o spolupráci mezi Zakarpatskou oblastí Ukrajiny a Krajem Vysočina. Za tu dobu bylo realizováno mnoho oboustranně užitečných projektů. Ve druhém květnovém týdnu jsem absolvoval spolu se Zdeňkem Chládem, radním pro oblast životního prostředí a zemědělství, další návštěvu této kouzelné končiny, která byla před druhou světovou válkou skoro po dvacet let součástí Československa. Jaké jsou mé dojmy z poslední návštěvy?

Naši partneři byli především příjemně překvapeni, že ani v této pro ně nelehké době jsme se nebáli je navštívit a pokračovat ve spolupráci. Projeli jsme nejen hlavní město oblasti Užhorod, ale také mnoho lokalit, kde jsme pomohli k realizaci společných projektů. Během dosavadního partnerství se nám podařilo významně přispět k rozvoji veřejné infrastruktury. Výměnou střechy, oken, či zateplením fasád prošla dosud řada škol, školek i zdravotnických a víceúčelových zařízení především ve venkovských oblastech Zakarpatí. U tamních obyvatel zaznamenáváme vřelý ohlas na to, jak navazujeme na společnou československou historii a stále živý odkaz našeho prvního prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka. Prohlédli jsme si mimo jiné zrekonstruované ordinace lékařů v obci Strymba a Lipovec. Jsem rád, že jsme mohli do obou ordinací předat zdravotnické přístroje, které byly pořízeny z mého osobního příspěvku do dobročinného fondu ViZa. Pro letošní rok jsou připraveny další výměny oken, dveří i vytápění zejména v mateřských i základních školách na zakarpatském venkově.

Podpořeny budou i vzdělávací aktivity, stáže pro pracovníky sociálních služeb, tábor na Vysočině pro zakarpatské děti, které se učí český jazyk, výtvarná soutěž pro zakarpatské děti, účast ukrajinských studentů na Letní žurnalistické škole v Havlíčkově Brodě či přírodovědecká konference k 80. výročí založení Užanského národního parku profesorem Aloisem Zlatníkem. Diskutována je i podpora projektu Agronomické fakulty Mendlovy univerzity a mukačevské Asociace hnědého karpatského skotu týkající se udržitelnosti genového zdroje ukrajinského skotu plemene Karpatské hnědé.

Myslím si, že aktivity Kraje Vysočina v Zakarpatí se zúročí nejen v dobrých vztazích a vzájemném poznání a přátelství, ale časem i v oblasti hospodářských vztahů.

Přirozeně jsme se nevyhnuli debatám o současné složité situaci na Ukrajině. Nechci vyslovovat jednoznačné soudy, ale fakta a naše informace mluví o tom, že léta celé zemi vládl ekonomicky silnější ukrajinský východ a tamní bohatí oligarchové. Mnozí z nich „tahali za nitky“ všeho dění a neuvěřitelně zbohatli. Teď se bojí o ztrátu svých mocenských pozic. Smutné je, že se vášně na obou stranách vybíjejí pomocí zmanipulovaných prostých lidí. Do nich vkládají propagandisté mocných toužících po vládnutí semínko nenávisti. Po té se začnou nenávidět i dříve pohodoví sousedé a následuje občanská válka. Stále doufám, že z Ukrajiny nebude druhá Jugoslávie. Ale bohužel možné je všechno.

Jak už jsem jednou psal – pro nás z toho plyne, že bychom se neměli nechat vtáhnout do nevraživosti a nesmiřitelnosti ani v našich „malých“ každodenních konfliktech. Protože z nich v kombinaci s tou ambicí politiků a zájmů ekonomické elity vznikají ony „velké“ konflikty, které pak ve jménu patetických rádoby spravedlivých hesel a výzev v první linii smetou a ničí obyčejné občany.

 

Jiří Běhounek

hejtman Kraje Vysočina

 
Zodpovídá: Renata Krupičková, DiS.
Vytvořeno / změněno: 15.10.2014 / 15.10.2014

 

Cesta: Titulní stránka > Jiří Běhounek - hejtman Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze