Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Jiří Běhounek - hejtman Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

květen 2014

 

 
 

Do nové vlády vkládáme naděje, že spolupráce bude s ohledem na potřeby našeho kraje určitě lepší, než s vládou předchozí. To se potvrdilo, když před měsícem navštívil Vysočinu i samotný předseda vlády České republiky Bohuslav Sobotka. Ve více lokalitách vyjádřil podporu projektům, jež jsou pro náš kraj a jeho další rozvoj podstatné.

 

Především otázky související se zaměstnaností našich spoluobčanů byly v popředí zájmu pana premiéra. Vyjádřil spokojenost například s naší aktivitou v orientaci krajského školství k potřebám trhu práce. O tom se přesvědčil přímo při návštěvě Střední průmyslové školy Třebíč, kde se seznámil s dobrou praxí středního školství na Vysočině a jeho přizpůsobením se reálné poptávce firem – například v podobě zavedení nového oboru Energetika a oborového zaměření specialistů na zpracování plastů. V našem regionu fungují společnosti, které tyto specialisty zaměstnávají. Nové studijní zaměření pomohly specifikovat společnosti Mann Hummel a Fraenkische. Oba tyto závody premiér České republiky rovněž navštívil a ocenil náš inovativní přístup ke vzdělávání odborníků pro konkrétní regionální zaměstnavatele. Navštívil rovněž Vysočina Arenu v Novém Městě na Moravě, o němž se uvažuje, že by mohlo být národním olympijským centrem pro biatlon. Se zachováním zaměstnanosti v regionu souvisela i návštěva uranového dolu Rožná. V těchto souvislostech není zatím nic rozhodnuto, pouze byla otevřena diskuse. Jsou nutné odborné analýzy i podmínky praktického zajištění financování a provozu a projednání těchto projektů s příslušnými ministerstvy i místní samosprávou. Během jara očekáváme i pracovní návštěvy dalších ministrů.

 

Bez ohledu na politickou situaci musíme myslet taky na soulad našich činností s přírodou. Během závěru letošní zvláštní zimy jsme se začali obávat sucha. Dnes to nevidím jako bezprostřední dramatické ohrožení, ale měli bychom být připraveni na možné nejrůznější podoby přírodních dějů. Předpoklad a poznatky klimatologů hovoří o tom, že Česká republika bude patřit do pásma, kde se může množství srážek v průběhu roku snížit a pak naopak mohou přijít přívalové deště a lokální záplavy. Kraj Vysočina je díky přehradám Vír a Želivka zásobárnou vody pro Prahu i Brno, proto se musí kromě jiného intenzívně věnovat opatření k zadržení vody v přírodě. Bohužel jsem zjistil, že tato oblast je zatím opomíjena. Připravili jsme se na povodně, na množství vody z tajícího sněhu, nádrže byly předpuštěny a najednou nám příroda řekla během jednoho roku – takhle ne! Myslím si, že je potřeba, aby odborníci začali s tímto problémem pracovat a řekli, jak s vodou šetřit, jak ji udržet, jak s ní nakládat rozumně v průmyslových provozech i ve všech dalších oblastech včetně domácností.

 

Dalším složitým problémem jsou silnice. Máme obrovské množství požadavků, ale nemáme tolik zdrojů. A bohužel je jednoznačné, že všechny silnice na všech trasách v České republice zcela perfektní nejsou a ani na Vysočině nebudou. Jednoduše proto, že počet silnic a jejich vytíženost zdaleka převyšují finanční prostředky, které jsme schopni dát dohromady. Když se podíváme, jak bolavě se opravuje dálnice D1 a jak složité je prosadit výstavbu nových dálničních úseků, cítíme nutnou potřebu přehodnotit investice do dopravní obslužnosti. Dalším možným scénářem je vyřazení některých silnic, a to i v Kraji Vysočina, ze silniční sítě. Osobně bych byl velmi nerad, abychom k této variantě dospěli, ale bohužel, stav je takový. Došli jsme k nějaké hranici, kdy jsme civilizačně na vysoké úrovni, všechno si přejeme mít NEJ, ale prostředky přestávají být k dispozici.

 

Problémy jsou a budou se vším možným a musíme se snažit je řešit. Ovšem jen v rámci daných možností. Ty nijakým nářkem nebo stížnostmi nepřekročíme. Přesto si myslím, že si nežijeme špatně. Přeji vám, abyste to vnímali a měli potěšení z obyčejných lidských radostí.

 

Jiří Běhounek

hejtman Kraje Vysočina

 
Zodpovídá: Renata Krupičková, DiS.
Vytvořeno / změněno: 15.10.2014 / 15.10.2014

 

Cesta: Titulní stránka > Jiří Běhounek - hejtman Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze