Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Jiří Běhounek - hejtman Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

30. 9. 2014

Přímé kontakty s občany jsou více než „vysoká politika“
 

 
 

Kraj Vysočina má stálé dohody o spolupráci a přátelské vztahy s několika oblastmi v Evropě. Máme oficiální partnerské smlouvy se čtyřmi regiony. Jsou to: Spolková země Dolní Rakousko, francouzský Region Champagne-Ardenne, Nitranský samosprávný kraj a Zakarpatská oblast Ukrajiny. Jde o dnes už osvědčené mezinárodní vztahy. Připravujeme s nimi společné projekty, kulturní akce, oboustranné návštěvy našich občanů z různých okruhů lidské činnosti. K dobrým vztahům a pozitivnímu vnímání naší země se snažíme přispívat především konkrétními činy. Například na západní Ukrajině jsme investovali do oprav školských a zdravotnických zařízení. A vrátí se nám to ve vztazích lidských i hospodářských. Ze stejných důvodů navazujeme kontakty s Běloruskem nebo částečně i se vzdálenou Čínou. Nechceme jim kázat, chceme je poznávat a s nimi spolupracovat na oboustranně výhodných projektech.

Přitom důležitá není „vysoká politika“ nás funkcionářů, ale právě možnost vzájemného poznávání obyčejných lidí. Poznat jinou realitu, někdy i jiný způsob myšlení, znamená i pochopit a tolerovat jistou jinakost lidí, národů nebo jiné víry. Nemůžeme jen moralizovat a poučovat. Pokud nás přímo neohrožují, ať si žijí své životy. Nabádat jiné národy, jak se mají chovat, nikdy k ničemu nevedlo. Řeknou nám pak – vyřešte si své problémy a neříkejte, že je nemáte. Asi by bylo dobré si uvědomit, jak sami nemáme rádi, když někdo poučuje nás a vnucuje nám vlastní vidění reality. Neexistují jen dva světy – jeden dobrý a druhý špatný. Západní svět se v tomto směru pohybuje poněkud v kruhu, v zajetí svých představ. Viděli jsme, jak se dříve klidné soužití různých etnik v bývalé Jugoslávii rychle zvrhlo díky nenávisti a vyhrocenému politikaření spojenému s ideologickou propagandou ve vyvražďování sousedů. Rozdmýchat oheň je rychlé, jeho hašení velmi obtížné. Vzájemný pocit křivdy pak zanechá hlubokou stopu, především v těch, kteří zažili na sobě nebo svých blízkých krutost válečných nonsensů.

Dnes to vidíme na východní Ukrajině a v nepříčetné podobě na Blízkém východě – v Sýrii, v Iráku, v Palestině.

Proto i to naše vzájemné poznávání se sousedy má svůj obrovský význam. Pokud budeme znát své obyčejné životy, radosti i starosti, tolerovat různost svých pocitů a své víry, snad se nedáme svést vůdci a ideology, různými manipulátory s různými zájmy k podobným šílenostem. Snad.

 

Jiří Běhounek

hejtman Kraje Vysočina

 
Zodpovídá: Renata Krupičková, DiS.
Vytvořeno / změněno: 15.10.2014 / 15.10.2014

 

Cesta: Titulní stránka > Jiří Běhounek - hejtman Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze