Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Jiří Běhounek - hejtman Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

16. 9. 2014

Babí léto na Vysočině aneb Pořád se něco děje
 

 
 

Nejen v letní sezóně, ale i nyní na začátku babího léta se na Vysočině pořád něco děje. Příroda nám celkem přeje, zemědělci čekají letos rekordní sklizně, i když jim závěr sezóny pokazily deště. Nebývalá úroda hub byla tak bohatá, že i vášniví houbaři jsou přesyceni a pobíhání s košíky po lesech vzdávají. Ale na pestré letní akce navazují další. Před týdnem dění na jihlavském náměstí obohatil Den zemědělců Kraje Vysočina, příležitostí k poznání zajímavých objektů v celém kraji byl Den památek, při němž jsme si mohli prohlédnout i ne vždy přístupná místa. V jeho rámci bylo mimo jiné nově otevřeno podzemí náměstí v Telči s interaktivní expozicí věnovanou minulosti i současnosti města. Po Jihlavě máme tedy na Vysočině další zajímavé zpřístupněné historické podzemní prostory.

V pátek jsme byli svědky dalšího už tradičního Dne s Krajem Vysočina, na němž se pobavili a mnohdy i poučili občané kraje všech generací. Atraktivní pro ně byly nejen kulturní programy, které cílily na všechny věkové skupiny, ale také například aktivní ukázky práce Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina nebo vystoupení finalistů soutěže Vysočina hledá talent.

Rád bych vás také pozval na jednu méně nápadnou kulturní událost. Začátkem září jsme společně s Wolfgangem Sobotkou, náměstkem zemského hejtmana Dolního Rakouska, zahájili výstavu Hrady česko-rakouského pomezí v prostorách Oblastní galerie Vysočiny na Masarykově náměstí v Jihlavě. Čtvrt století po pádu „železné opony“ spojilo téma mapující historické příhraniční objekty sbírky Kraje Vysočina se sbírkami země Dolní Rakousko, Jihomoravského muzea ve Znojmě a Moravské galerie v Brně. Výstava Hrady česko-rakouského pomezí přibližuje proměnlivou historii pomezí prostřednictvím maleb, akvarelů a grafik, na kterých se autoři soustředili na zachycení pevností, hradů, zřícenin, zámků a měst především v Podyjí a jeho okolí. Putování kulturní krajinou začíná u rakouských hradů Karlstein a Raabs, vede přes moravské hrady Frejštejn, Bítov a Vranov nad Dyjí až na moravskou stranu k Landštejnu. Prostor na výstavě je věnován také městům Gmünd, Retz a Mikulov jako důležitým regionálním centrům. Možná, že výstava bude impulsem pro návštěvu sousedů a třeba během svého putování Podyjím objevíte nová inspirující místa. Výstavu si můžete zdarma prohlédnout až do 19. října tohoto roku.

Přeji Vám, abyste si užili hezký podzim a využili ho k pohodovým turistickým i kulturním zážitkům.

 

Jiří Běhounek

hejtman Kraje Vysočina

 
Zodpovídá: Renata Krupičková, DiS.
Vytvořeno / změněno: 15.10.2014 / 15.10.2014

 

Cesta: Titulní stránka > Jiří Běhounek - hejtman Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze