Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Jiří Běhounek - hejtman Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

2. 9. 2014

Prvňáčky čekaly ve škole kufříky s pestrým obsahem, Jihlava hostila legendy z Nagana
 

 
 

Začátek září je dobou, jíž dominují starosti a radosti školáků a snad ještě více i jejich rodičů. Zvláště u prvňáčků přichází znatelné rozechvění, většinou se těší i obávají zároveň. A s nimi také maminky a tatínci. Tento velký krok malého človíčka do neznáma je pro všechny částečně stresová situace. Citelná je i finanční zátěž pro rodiče. Ale věřím, že přívětivé dojmy už první den převládly.

Abychom to dětem ulehčili a zpříjemnili, připravili jsme i letos projekt s názvem „Bezpečně do školy i do přírody“. Díky němu dostali všichni prvňáčci v Kraji Vysočina hned prvního září kufřík s výbavou nejen pro školní účely. Ten obsahoval kromě základních školních pomůcek včetně prvního čtení předměty s bezpečnostními prvky, cyklistickou lékárničku, krabičku na svačiny a jiné drobné radosti. Děti jistě potěšil i originální komiksový příběh maskota sportovních aktivit kraje „zajíce“, který provede malé školáky nabídkou volnočasových aktivit pro děti v našem regionu. Součástí komiksu je také hra včetně úsměvného a zábavného hracího plánu. Snad bude kufřík přinášet prvňáčkům radost i poučení.

Pro zajímavost – do prvních tříd základních škol na Vysočině letos nastoupí cca 5 800 žáčků, což je asi o 400 více než vloni a o 600 více než předloni, zápisový lístek na střední školu odevzdalo na konci května 4 538 žáků, což je zhruba o 100 méně než loni. Celkově bylo v loňském školním roce na základních školách v Kraji Vysočina 41 613 žáků a na středních školách 21 362 žáků. Nadcházející školní rok bude studovat na našich středních školách v denní formě studia přibližně 20 500 žáků a na základních školách se bude učit asi 42 300 žáků.

Připomenutí začátku jiné sezóny než té školní jsme zažili v sobotu na Horáckém zimním stadionu v Jihlavě. A byla to skutečně velkolepá událost. Přivítali jsme hokejové legendy jako Jaromíra Jágra nebo Dominika Haška a mnoho dalších skvělých osobností populárního sportu. Ve „Zlatém utkání“ se utkala téměř kompletní parta olympijských vítězů z Nagana s mistry světa z období Zlatého hattricku 1999-2001. Zároveň jsme uctili památku Ivana Hlinky, od jehož smrti uplynulo letos v srpnu deset let. Nabitý stadión praskal ve švech, atmosféra byla jedinečná a já jsem byl rád, že se takový mač uskutečnil právě u nás na Vysočině, kde má lední hokej takovou tradici a stálou oblibu. I na tvářích všech aktérů byla vidět upřímná radost z netradičního setkání, jaké se v této úplné sestavě už asi těžko bude opakovat. Vzpomínky na úspěchy českého hokeje i na Ivana Hlinku zasáhly dojemně přímé účastníky i diváky. Všem kdo se na přípravě a průběhu této skvělé akce podíleli, patří velký dík.

Přeji všem na Vysočině úspěchy a radostné chvíle, a to nejen ve škole nebo na ledě.

 

Jiří Běhounek

hejtman Kraje Vysočina

 
Zodpovídá: Renata Krupičková, DiS.
Vytvořeno / změněno: 15.10.2014 / 15.10.2014

 

Cesta: Titulní stránka > Jiří Běhounek - hejtman Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze