Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Martin Hyský - radní Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Výstava historických kočárků v pelhřimovském muzeu prodloužena

Kočárky
Muzeum Vysočiny Pelhřimov vyšlo vstříc návštěvníkům a prodloužilo termín výstavy dětských historických kočárků ze sbírky Miloslavy Šormové, a to až do 2. listopadu 2014. Vystaveny jsou pestré exponáty z let 1880 až 1980 v nejrůznějším provedení a z nejrůznorodějších materiálů – látkové, prošívané, proutěné, koženkové nebo pletené z bužírky. Mezi kočárky jsou i jejich věrné menší kopie, tzv. kočárky loutkové - pro panenky a nechybí ani kolébky včetně kolébky pro dvojčata a kolébek pro panenky.
 

 
 

„K vidění jsou velmi zajímavé exponáty, např. vyřezávaná atypická kolébka z pozůstalosti statku Trstěnice u Litomyšle spjatá s příběhem Heleny Benešové, zvané Vojnarka, jejž zdramatizoval v roce 1889 Alois Jirásek,“ láká k návštěvě Ondřej Hájek, ředitel muzea.

Některé předměty mají i dobové vybavení, u jiných byly tyto doplňky v podobě jemných záclonek, nadýchaných peřinek, deček, plyma, kanafasů a jiných dodatečně zhotoveny. Ženské pohlaví může obdivovat důkladné umělecko-řemeslné práce např. šitou krajku typu „richelieu“, paličkovanou krajku či vrapované závěsky, páni pro změnu ocení podvozky, disková kola, spojené blatníky, nebo soustružené rukojeti. Patřičnou atmosféru rovněž navozují doprovodné texty a obrazová dokumentace.

 

Paní Miloslava Šormová se sběratelství věnuje již několik desítek let. Přitom jedním z podnětů byl nález odloženého kočárku v rámci tzv. železné neděle, jež jí připomněl její vlastní kočárek, se kterým si jako malá hrávala. Ze šrotu ho zachránila a postupně k němu začala sbírat další i poškozené kočárky, které s pomocí rodiny, přátel a známých postupně restaurovali a konzervovali. Na burzách se jí podařilo sehnat též mnohé unikáty. „Poprvé byla tato rozsáhlá sbírka představena v roce 2004 v muzeu v Roztokách u Prahy a slavila velký úspěch u široké veřejnosti. Po deseti letech máme to potěšení prezentovat ji u nás na Vysočině,“ doplnil Ondřej Hájek. Historické kočárky budou k vidění na zámku pánů z Říčan v Pelhřimově do začátku listopadu. Přijďte se podívat na technickou a estetickou úroveň dříve používaných dětských kočárků, zavzpomínat na vlastní dětství či na dobu, kdy jste byli pyšnými rodiči s roztomilou ratolestí v kočárku.

 

Video:

http://www.i-vysocina.cz/zpravodajstvi-pelhrimovsko/video-sberatelka-historickych-kocarku-pujcila-muzeu-i-vojnarcinu-kolebku

  • Jana Komínová, odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    e-mai: kominova.j@kr-vysocina.cz
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 2.10.2014 / 2.10.2014

 

Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - předseda výboru pro rozvoj strategických projektů, životní prostředí a MA 21

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze