Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Vysokorychlostní trať - VRT

Mobilní verze webu

„Naše ulice, naše volba“ - Evropský týden mobility na Vysočině

Evropský týden mobility
Mezinárodní kampaň Evropský týden mobility probíhá každý rok v termínu 16. – 22. září. Letošní ročník kampaně pod heslem „Naše ulice, naše volba“ propaguje bezpečné, ekologicky šetrné způsoby dopravy ve městech a obcích. Kampaň, kterou na národní úrovni koordinuje Ministerstvo životního prostředí vyvrcholí 22. září. Dnem bez aut.
 

 
 

Cílem kampaně je vyvolat změny v chování jednotlivců i celé společnosti a učinit pokrok směrem k  udržitelnější dopravě a zlepšit kvalitu ovzduší hledáním možností jak omezit využívání automobilů. To vše vede ke snížení emisí a také k možnostem testování nových technologií. Potřebnost těchto opatření dokazují i výsledky odborných měření, která poukazují na skutečnost, že letos jsou už čtyři měsíce před koncem roku vyčerpány zdroje, se kterými se naše planeta může vypořádat. Výzkumníci think-tanku společnosti Global Footprint Network mluví o nadměrné konzumaci přesahující až o polovinu více, než jsou dostupné kapacity Země. Do poloviny 70. let minulého století se lidem dařilo tuto hranici nepřekračovat, ale rostoucí populace a zvýšená spotřeba způsobují, že tzv. Den překročení přichází každým rokem dříve – na letošek tento den připadl na 19. srpna. (www.euractiv.cz)

 

Aktivní v této kampani jsou zejména Zdravá města a obce. Kampaň je pro ně ideální příležitostí prezentovat občanům alternativy udržitelné mobility a vysvětlit problémy, se kterými se potýkají. Organizátoři ve spolupráci se školami a neziskovými organizacemi nabízejí občanům akce zaměřené na propagaci udržitelných forem dopravy a dopravní výchovu - cyklojízdy, pěší výlety, akce na dětských dopravních hřištích apod.  Podrobné informace k aktivitám v jednotlivých městech jsou zveřejněny na www.krvysocina.cz/zdravykraj. Z pestré nabídky si můžete vybrat např.:

16. 9. 2014 Třebíč, ZŠ Benešova ul. – Prvňáčci na přechodech – nácvik správného přecházení pro děti z 1. tříd

17. 9. 2014 Jihlava, Park Gustava Mahlera – 17:00 vernisáž výstavy Město v pohybu s fotografiemi o městské cyklistice v Kodani od dánského fotografa Mikaela Colville-Andersena

18. 9. 2014 Třebíč, Libušino údolí 9:30 – Nordic  walkingová procházka

19. 9. 2014 Pelhřimov, parkoviště KD Máj 9:00-12:00 - Evropský den bez aut – problematika viditelnosti na silnicích, výpočet ekologické stopy města

20. 9. 2014 Pelhřimov, „Pelhřimovské pěšinky po střeše Evropy“ – turistický pochod z Masarykova náměstí na Křemešník

22. 9. DEN  BEZ  AUT  - choďte pěšky, jezděte na kole, používejte MAD a hlavně nechte auto doma! V tento den MHD v Třebíči a Jihlavě zdarma!

 

„Jako Zdravý kraj tyto aktivity vítáme a podporujeme je i finančně prostřednictvím dotačního programu Zásady MA21 a Zdraví 21. Osvětě v  oblasti udržitelné dopravy se věnujeme průběžně. Například mezinárodní ekologická cykloštafeta Klimatour byla pořádána na Vysočině již třetím rokem. Před schválením je nový koncepční dokument kraje „Strategie rozvoje cykloturistiky a cyklodopravy v Kraji Vysočina na období 2014 –2020“. Cílem tohoto dokumentu je analyzovat stav a potřeby cyklodopravy a cykloturistiky na území Kraje Vysočina a navrhnout opatření, která povedou ke zlepšení a dalšímu posilování pozice cyklistiky,“ říká Martin Hyský, radní pro oblast regionálního rozvoje a územního plánování.

 

  • Josef Loveček, odbor regionálního rozvoje
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    tel. 564602564
    e-mail:lovecek.j@kr-vysocina.cz
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 17.9.2014 / 17.9.2014

 

Cesta: Titulní stránka > Vysokorychlostní trať - VRT

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze