Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Ředitel Krajského úřadu Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Krajské nemocnice a dětská centra přeočkují personál proti černému kašli

Krajské nemocnice a dětská centra přeočkují personál proti černému kašli
Vybraný zdravotnický personál v pěti krajských nemocnicích a dvou dětských centrech bude v nebližších týdnech očkován proti pertusi neboli černému kašli. Celkem se jedná o 290 osob a opatření se dotkne zejména lékařů a sester na dětském oddělení, oddělení gynekologie a porodnictví a novorozeneckém oddělení. Celkové náklady na pořízení očkovacích látek ve výši přibližně 180 000 korun uhradí jednotlivá zdravotnická zařízení, kraj jim je pak bude v plné výši kompenzovat ve formě příspěvku na provoz.
 

 
 

„Plošné přeočkování pracovníků vybraných oddělní krajských nemocnic je jedním z kroků, jak zvrátit nepříznivý vývoj počtu nakažených černým kašlem v regionu. Dostupné statistiky ukazují, že za první pololetí letošního roku bylo zaznamenáno o téměř 60 % více případů než za celý rok 2013,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek a dodal, že přeočkování bude zcela dobrovolné a týká se výlučně zdravotnického personálu, který nejčastěji přichází do styku s malými dětmi a novorozenci.  Jednotlivé očkovací dávky budou do nemocnic a dětských center zajištěny ve spolupráci s Krajskou hygienickou stanicí Kraje Vysočina a cena jedné vakcíny proti pertusi je 609 korun. Očkování proti černému kašli není s výjimkou novorozenců a dětí hrazeno z veřejného zdravotního pojištění a každý si ho v případě zájmu musí v plné výši uhradit sám.

 

Počet objednaných vakcín proti pertusi v jednotlivých krajských zařízeních:

Nemocnice Havlíčkův Brod                                        31

Nemocnice Jihlava                                                         84

Nemocnice Nové Město na Moravě                      53

Nemocnice Pelhřimov                                                 65

Nemocnice Třebíč                                                          33

Dětské centrum Jihlava                                               4

Trojlístek – centrum pro děti a rodinu Kamenice nad Lipou                                  20

 

Výskyt pertuse v Kraji Vysočina za jednotlivé okresy v letech 2013 a v 1. pololetí 2014 je uveden v následující tabulce:

Rok

Havlíčkův Brod

Jihlava

Pelhřimov

Třebíč

Žďár nad Sázavou

Celkem

2013

10

87

5

12

41

155

2014

17

158

15

10

44

244

 

Pertuse (černý kašel) – bakteriální onemocnění dýchacích cest charakterizované záchvatovitým dráždivým kašlem, často se zajíknutím i zvracením. Infekce se šíří aerosolem a kapénkami po blízkém kontaktu. Černý kašel postihuje všechny věkové kategorie, nejvíce však malé děti a lidi v pokročilém věku. Očkování dětí proti černému kašli je povinné a je hrazeno zdravotními pojišťovnami. V očkované populaci jsou nejohroženější skupinou neočkovaní kojenci s nejvyšším rizikem komplikací a úmrtí.

 

 

 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 22.7.2014 / 22.7.2014

 

Cesta: Titulní stránka > Ředitel Krajského úřadu > Aktuální téma

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze