Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Ředitel Krajského úřadu Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Pamětní kniha Kraje Vysočina jako tichý svědek historie

Zápis Villiama J. Cabanisse
Každá kronika nebo pamětní kniha je důležitým svědkem života společnosti. Pamětní kniha Kraje Vysočina není výjimečná svým stářím, není zvláštní svou podobou, neprovází ji žádný pohnutý osud. Na druhou stranu je v ní aktuálně 57 zápisů, které kopírují události spojené s historií regionu a v době maximální elektronizace je stále ručně dopisována a malována. „Historicky první zápis je z 25. března 2005, kdy Vysočinu navštívil velvyslanec Spojených států amerických v České republice J.E. William J. Cabaniss. Při listování knihou narazíme nejčastěji právě na záznamy diplomatických návštěv,“ uvedl Ladislav Seidl ze sekretariátu hejtmana Krajského úřadu Kraje Vysočina.
 

 
 

První pamětní kniha Kraje Vysočina je ruční prací jihlavských knihvazačů, byla vyrobena na zakázku bývalého hejtmana Miloše Vystrčila, který dal před téměř deseti lety impuls k jejímu založení. Modré kožené desky zdobí zlatě vyražený znak Kraje Vysočina a v krajském trezoru je kniha uložena ve speciálním na míru vyrobeném pouzdře.

 

Dvorním zapisovatelem událostí do pamětní knihy je po celou dobu jihlavský pedagog Martin Vyoral. Jeho specifické umělecké ruční písmo vždy úhledně vepsané zásadně modrým inkoustem často doprovází oficiální vlajka nebo znak vážící se k dokumentované události.

 

Zajímavostí mezi zápisy v pamětní knize Kraje Vysočina je záznam o návštěvě velvyslance Ruské federace v České republice J. E. Alexeje L. Fedotova. Jeho návštěva byla v červnu 2009 z neodkladných důvodů přesunuta na pozdější termín, avšak zápis byl do pamětní knihy už připraven. V knize je tedy o jeho přítomnosti na Vysočině záznam dvakrát a podpis je připojen k novému zápisu se skutečným termínem návštěvy o stránku dál.

 

Veškeré klíčové i zajímavé události z života Kraje Vysočina  najde veřejnost především na Internetu. Pamětní kniha je především svědkem účasti a snahy významných osobností zanechat budoucím generacím osobní stopu.

 

 

Pamětní kniha Kraje Vysočina jako tichý svědek historie

Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 17.7.2014 / 17.7.2014

 

Cesta: Titulní stránka > Ředitel Krajského úřadu > Aktuální téma

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze