Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Červená Řečice - Zámek

Zámek Červená Řečice
Sgrafito - renesanční módní vlna.

Areál zámku v Červené Řečici náleží mezi nejhodnotnější představitele tzv. české renesance. K jejím typickým rysům patří především lunetová římsa a sgrafitová výzdoba fasády, jež se na architektuře řečického zámku bohatě uplatňuje. Stavební aktivity jsou spojené především s pražskými arcibiskupy, kteří zámek drželi od jeho vzniku, s výjimkou necelých 200 let, až do roku 1948.
 

 
 

ČERVENÁ ŘEČICE - ZÁMEK

 Části památky:

zámek

Rejstříkové číslo v ÚSKP ČR:

36908 / 3-2977

Vlastník:

PO


Areál renesančního zámku se nachází na jihozápadním okraji městečka. Z původně středověkého hradu založeného patrně v průběhu 13. století se do dnešních dnů zachovalo gotické jádro a nárožní bašty. Hrad, později zámek, náležel do vlastnictví pražských biskupů a arcibiskupů. V průběhu 15. a 16. století, kdy se uskutečnila rozsáhlá renesanční přestavba, byl hrad v majetku šlechty. Po navrácení zámeckého areálu pražskému arcibiskupství stál zámek stranou arcibiskupských stavebních akcí a neprošel tudíž výraznými barokními úpravami. Díky tomu lze v objektu nalézt dochované autentické renesanční detaily. Renesanční výzdoba fasády se zde rozvinula v pestrých tradičních i originálních ikonografických kompozicích.

Způsob využití:

Zámek je sice v procesu celkové postupné obnovy, ale v letní turistické sezóně je přístupný veřejnosti, konají se zde komentované prohlídky s průvodcem.

Více informací: https://cervenarecice.cz/


 
Zodpovídá: Mgr. et Mgr. Jana Zadražilová
Vytvořeno / změněno: 3.7.2014 / 3.7.2014
Informace vyžadují kontrolu

 

Cesta: Titulní stránka

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze