Značná neprůchodnost vodních toků však téměř znemožňuje úhořům jejich migraci a rozmnožování. Přežití této dravé ryby vyvíjející aktivitu převážně v noci je tak na mnoha místech zabezpečováno výhradně jejím umělým vysazováním.
Úhoř je známý svým jedinečným a dosud plně neobjasněným rozmnožovacím cyklem. Během něho táhnou dospělé ryby do Sargasového moře v Atlantském oceánu a plůdek se potom strastiplnou a náročnou cestou vrací do míst, kde dospěli jeho rodiče. Migrace délky asi sedm tisíc kilometrů trvá až rok a půl. Generační ryby v průběhu migrace a rozmnožování nepřijímají potravu a po vytření hynou. Z jiker se líhnou drobné průhledné larvy, které se za pomocí Golfského proudu dostávají po zhruba 2,5 až 3 letech k břehům Evropy a severní Afriky. V pobřežních vodách dochází k přeměně v tzv. monté, které se loví a následně distribuuje do jednotlivých států, kde se vysazuje nebo dále odchovává na rybích farmách. Jeden kilogram úhořího monté obsahuje asi tři tisíce jedinců a jeho cena v současnosti dosahuje více než deset tisíc korun.
Začátkem prázdnin se úhoři na Vysočině vysazovali především na Jihlavsku, Třebíčsku a Žďársku. V této aktivitě se bude celé prázdniny pokračovat.
Cesta: Titulní stránka > Ředitel Krajského úřadu > Aktuální téma
web & design WEBHOUSE®, redakční systém vismo® | Přihlásit se | PC verze