Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Vysokorychlostní trať - VRT

Mobilní verze webu

Na Vysočině vyrůstají budoucí badatelé a vynálezci

Ilustrační foto
Umí vyrobit sloní zubní pastu, zajímají se o vznik vesmíru nebo vedou sáhodlouhé debaty o účincích radioaktivity. Řeč je o motivovaných a zvídavých žácích základních škol, kteří ve spolupráci se stejně zapálenými středoškoláky už několik měsíců „boří“ zažité mýty ve fyzice, chemii, ale i v přírodovědných oborech a mechanice. Prvních dvaadvacet týmů prezentovalo výsledky své badatelské, konstrukční a řemeslné tvorby ještě před začátkem prázdnin v Jihlavě, druhá část mladých vynálezců, kteří se systematicky soustředí na technické vědy, se bude 18. června chlubit ročními úspěchy na přehlídce v Třebíči. To vše a mnohem více se děje díky originálnímu projektu podpořenému z Evropského sociálního fondu– Přírodní a technické obory – výzva pro budoucnost.
 

 
 

Díky penězům z grantu se podařilo vybraná vzdělávací krajská centra umístěná na středních školách v Kraji Vysočina vybavit nadstandardně badatelskými pomůckami, nakoupit materiál pro výzkum mladých žáků a studentů a zajistit odborné vedení kroužků, na které ve většině případů dochází společně se studenty středních škol i jejich mladší kamarádi ze základek. „Domníváme se, že jedna z věcí, která děti může oslovit a otevřít jim cestu k vědě je právě dobrodružství objevování něčeho neznámého a originálně podaného. Nezatajujeme jim, že věda je dřina a že je třeba trávit mnoho času v laboratoři a u knih. Na druhou jim ukazujeme, že pokud budou chtít a budou aktivitní, může být návštěva přírodovědných a badatelských kroužků zábava a časem mohou být hvězdami, pokud se jim budeme dostatečně věnovat a nabídneme jim zajímavá a chytlavá témata,“ uvedla k projektu radní Kraje Vysočina pro oblast školství a mládeže Kraje Vysočina Jana Fialová.

 

Letošní nejúspěšnější přírodovědné týmy badatelů v kategorii ZŠ:

ZŠ Světlá nad Sázavou, Komenského 234, příspěvková organizace - (Příprava a použití acidobazického indikátoru)

Gymnázium Vincence Makovského se sportovními třídami Nové Město na Moravě - (Roboti už jdou)

Gymnázium a Střední odborná škola, Moravské Budějovice, Tyršova 365 – (Robotika LEGO Mindstorm EV3)

 

Letošní nejúspěšnější přírodovědné týmy badatelů v kategorii SŠ:

Vyšší odborná škola s Střední škola veterinární, zemědělská a zdravotnická Třebíč – (Prezentace chovatelsko-veterinárního kroužku)

Biskupské Gymnázium Žďár nad Sázavou – (Moje 1. vědecká práce)

Gymnázium Žďár nad Sázavou – (Zajímavé pokusy z fyziky)

 

Druhou část prezentací badatelské činnosti pod hlavičkou projektu Přírodní a technické obory – výzva pro budoucnosti, kterou Kraj Vysočina spolufinancuje díky OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost, bude hostit 18. června Třebíč. Nejlepší týmy se mohou těšit na originální VIP návštěvu vojenského letiště v Náměšti nad Oslavou. Do projektu je zapojeno 26 středních škol z Kraje Vysočina.

 

 

 

Badatelé a vynálezcï

 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 16.6.2014 / 16.6.2014

 

Cesta: Titulní stránka > Vysokorychlostní trať - VRT

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze