Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Vysokorychlostní trať - VRT

Mobilní verze webu

Filuta 2014: Nejlepší vyhlídky pro finanční hospodaření má trojce mužů v černém z obchodní školy v Jihlavě

Ilustrační foto
Sídlo Kraje Vysočina dnes hostilo finále prvního ročníku originální soutěže ve finanční gramotnosti pro studenty maturitních oborů středních škol na Vysočině. Soutěž vyhlásily na podzim loňského roku Sberbank a Kraj Vysočina. Dvě postupová korespondenční kola, v nichž studenti měli volnou formou přesvědčit porotu o své orientaci ve světě financí, posunula do červnového finále desítku těch nejlepších. První místo v soutěži Filuta 2014 patří zaslouženě Michalu Hankovi, Radimovi Makovičkovi a Jonáši Tržilovi za jejich vylepšenou verzi zábavného pořadu Chcete být milionářem?
 

 
 

„ Finance, hospodaření, rozvahy a rozpočty, dluhy a půjčky  - to jsou pojmy, které jsou dnes běžné ve slovníku nejen nás dospělých, ale i mladé generace. Pokud pochopí jejich význam a uvědomí si jejich praktický dopad do běžného života budou ho mít minimálně o trochu jednodušší,“ uvedla s mírnou nadsázkou krajská radní pro oblast školství Jana Fialová, která také předala ceny nejlepším třem prezentátorům.

Výsledky prvního ročníku soutěže Filuta 2014:

1.       místo: Michal Hanko, Radim Makovička a Jonáš Tržil – SŠOS Jihlava, 2. ročník, obor přírodovědné liceum – PC hra s názvem Chcete být milionářem

2.       místo: Petr Meloun - Gymnázium Chotěboř

3.       místo: Jan Zimola a Míša Svobodová - OA a Jazyková škola Jihlava

 

Porota hodnotila především originalitu tématu z oblasti finanční gramotnosti, vhodně vybraný komunikační nástroj, způsob prezentace, ale také schopnosti reagovat na položené otázky a formulaci vlastních názorů.  V případě vítězů historicky prvního ročníku – tedy trojice studentů SŠOS Jihlava se výsledek prezentace posunul ještě dál. „Využili jsme oblíbené televizní soutěže k tomu, abychom vzbudili zájem o finanční gramotnost i u spolužáků, kteří bojkotují jakékoli nové informace. Utvrdili jsme se v tom, že naši vrstevníci neznají významy důležitých termínů a slov. To jim do budoucna může komplikovat život,“ uvedl Jonáš Tržil při prezentaci svého programu.

 

Zvláštní cenu poroty si za svou prezentaci Investice do vzdělávání odnesla studentka České zemědělské akademie Humpolec Pavla Včeláková, která si spolu se svou spolužačkou spočítala veškeré náklady na tříleté studium oboru chovatelství se zaměřením na kynologii. Prostřednictvím téměř přesných čísel děvčata vypočítala dopad svého studia na rodinné rozpočty. „Až při podrobné kalkulaci jsem si uvědomila, jak nákladné je mé studium pro rodinných rozpočet. Dokud si to člověk sám nespočítá nemá vůbec přehled, jak náročné některé studijní obory mohou být. Jsem ráda, že mám brigádu a mohu některé náklady spojené se školou a koníčky hradit ze svého,“ upozornila Pavla Včeláková.

 

Soutěž Filuta – tedy Finance, Investice, popLatky, Úvěr, hypoTéka, bankA organizovaly Sberbank a Kraj Vysočina. Aktivita má napomoci tomu, aby se nastupující generace vyvarovala chyb těch předchozích a chovala se finančně zodpovědně.

 

 

 

Filuta 2014

 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 13.6.2014 / 13.6.2014

 

Cesta: Titulní stránka > Vysokorychlostní trať - VRT

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze