Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Vysokorychlostní trať - VRT

Mobilní verze webu

Concentus Moraviae zahájí Kytice Antonína Dvořáka

Ilustrační foto
Mezinárodní hudební festival 13 měst Concentus Moraviae v červnu vstoupí do svého devatenáctého ročníku. Od 3. do 28. června 2014 proběhne celkem 34 akcí – tedy 33 koncertů a jedno odpoledne věnované pro rodiny s dětmi, a to ve 20 městech a obcích Kraje Vysočina a Jihomoravského kraje. Zahajovací koncert je naplánován ve Žďáře nad Sázavou, kde pod taktovkou Jakuba Hrůši zde vystoupí PKF – Prague Philharmonia s Kyticí Antonína Dvořáka. Uspořádání festivalu finančně podpořil Kraj Vysočina.
 

 
 

10 koncertů festivalu Concentus Moraviae v Kraji Vysočina

 

3. 6. 2014 Žďár nad Sázavou, Dům kultury, 19:00

v rámci oslav 20. výročí zapsání kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře do dědictví UNESCO

Na slavnostním zahajovacím koncertě vystoupí nejlepší český a přední evropský komorní orchestr PKF – Prague Philharmonia, řízený svým šéfdirigentem, dnes již mezinárodně proslulým mladým dirigentem Jakubem Hrůšou. Tři ze čtyř populárních Dvořákových symfonických básní na Erbenovu Kytici budou v tomto programu konfrontovány s jejich textovými předlohami v podání fascinující Soni Červené. Díky tomu posluchači ještě více ocení kromě Dvořákova melodického bohatství a instrumentačního mistrovství i jeho rafinovanou práci se zvukomalbou.

 

7. 6. 2014 Bystřice nad Pernštejnem, Kulturní dům, 19:30

V programu Pavla Šporcla s cikánskou cimbálovou kapelou Gipsy Way se spojuje instrumentální mistrovství s temperamentem. Zazní v něm virtuózní cikánské, rumunské a maďarské lidové skladby, ale i populární klasické kompozice jako Chačaturjanův Šavlový tanec či Brahmsův Uherský tanec.

 

11. 6. 2014 Náměšť nad Oslavou, zámek, nádvoří, 19:00

Janáčkův komorní orchestr a špičkový český houslista mladé generace Josef Špaček, laureát bruselské soutěže královny Alžběty a historicky první rezidenční umělec festivalu Concentus Moraviae konfrontují dvě klasické skladby českého repertoáru, totiž Janáčkovu Suitu pro smyčce a Dvořákův Mazurek, s proslulou Modlitbou toreadora a s temperamentním Čtverem ročních dob Astora Piazzolly, argentinského zakladatele tzv. nového tanga.


13. 6. 2014 Třebíč, Zadní synagoga, 19:30

Na svém sólovém recitálu se charismatický kytarista Pavel Steidl zaměří vedle hudby české (Leoš Janáček, Jana Obrovská) i na skladby španělské, tvořící základ koncertního repertoáru klasické kytary.

 

14. 6. 2014 Velké Meziříčí, zámek, jídelna, 19:30

Zemlinského kvarteto přednese tři skladby autorů z ústředních zemí letošního ročníku. Zatímco Joaquín Turina hudebně i tematicky pevně setrvává ve své vlasti, když zachycuje typicky španělské téma koridy, respektive toreadora, připravujícího se na zápas s býkem, Antonín Dvořák ve svém slavném "Americkém" kvartetu kombinuje českou hudbu s melodiemi, které objevil při svém pobytu v Americe. Jediný žijící autor tohoto koncertu, norský skladatel Trygve Madsen originálně a často i velmi humorně propojuje norské prvky se soudobou hudbou a jazzem.

 

18. 6. 2014 Žďár nad Sázavou, Městské divadlo, 19:30

Díky spolupráci houslisty Josefa Špačka se Zemlinského kvartetem zazní na koncertu nejen krásná Sukova Meditace, ale také oblíbený Dvořákův „americký“ smyčcový kvintet Es dur a jako naprostá rarita brilantní Polonéza D dur pro sólové housle a smyčcové kvarteto od brněnského rodáka Heinricha Wilhelma Ernsta, jednoho z největších houslových virtuózů 19. století.

 

21. 6. 2014 Bystřice nad Pernštejnem, Kulturní dům, 19:30

Duo Ardašev uvede v nesmírně atraktivním programu díla Víta Zouhara, Antonína Dvořáka, Edvarda Hagerupa Griega a Maurice Ravela. Ten je sice právem vnímán jako skladatel francouzský, nicméně španělský (resp. baskický) původ jeho matky a také místo jeho narození v baskickém Ciboure na španělsko–francouzských hranicích silně ovlivnily jeho celoživotní vztah ke španělské kultuře. Jedním z nejkrásnějších hudebních projevů této vazby je jeho Španělská rapsodie, kterou později instrumentoval pro velký orchestr. Griegovy Norské lidové písně a tance i Dvořákovy Slovanské tance jsou úspěšnou stylizací lidové hudby vlasti každého ze skladatelů. Drásnění vzniklo na objednávku prvního ročníku Českých snů v roce 2004, Vít Zouhar v něm originálním způsobem propojuje rozdílné světy janáčkovských inspirací a výrazových prostředků tzv. minimalistické hudby.

 

22. 6. 2014 Velké Meziříčí, Luteránské gymnázium, 19:30

v rámci 8. Evropského festivalu filosofie

Jazzové vlivy budou k slyšení na koncertu s názvem Terezínské hvězdy. Zazní na něm tvorba skladatelů, jejichž život násilně ukončila nacistická okupace. Bylo by však příliš zjednodušující označovat je paušálně nálepkou „terezínští skladatelé“. Ta by byla v případě Ervína Schulhoffa nepřesná, ale i dalším skladatelům tohoto koncertu by vlastně neprávem ubírala jejich osobitost a dodávala jim zdání jakési jednoty, která by neodpovídala historickým skutečnostem. Hudba jazzem ovlivněného dadaisty Schulhoffa má málo společného s výrazovým světem Hanse Krásy a naprosto zásadně se liší od skladeb Janáčkem ovlivněného expresionisty Gideona Kleina. Kromě jejich původu a násilné smrti v koncentračních táborech je spojuje hlavně vysoká originalita jejich skladeb.

 

23. 6. 2014 Náměšť nad Oslavou, zámek, knihovna

Členové Dvořákova tria Jan Fišer (housle), Tomáš Jamník (violoncello) a Ivo Kahánek (klavír) vystoupí především jako sólisté. Ústředním tématem jejich koncertu je hudba Leoše Janáčka a dvou jeho mladších obdivovatelů. Pro tvorbu Pavla Nováka Zemka (*1957) je charakteristické vědomí sounáležitosti s hudbou skladatelů dřívějších období. V případě 25 capricií na Janáčkovo téma ji dokáže mistrovsky a zcela ústrojně propojit se svou vlastní soudobou hudební řečí. Na závěr přednese Dvořákovo trio společně pět hravých Bergerettes Bohuslava Martinů z roku 1939.

 

24.  6. 2014  Třebíč, Národní dům
Norská trumpetistka Tine Thing Helseth se představí se souborem Tine Thing Helseth Quintet, složeném z norských hudebníků, a zahraje nejen fúzi jazzu a argentinského tanga od Astora Piazzolly, ale také irské lidové písně a kabaretní písně až po skladby Kurta Weila. Koncerty tohoto souboru jsou eklektickým mixem vzrušující hudby, zábavné pro posluchače i muzikanty.

 

 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 30.5.2014 / 30.5.2014

 

Cesta: Titulní stránka > Vysokorychlostní trať - VRT

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies