Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Kultura a památky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Školy na Pelhřimovsku začínají stavět z Merkuru

Školy na Pelhřimovsku začínají stavět z Merkuru
Všechny základní školy v Pelhřimově, ZŠ v Kamenici nad Lipou a ZŠ Humpolec, Hálkova se tento týden připojily k projektu Merkury do škol, jehož ostrý start je ohlášen na začátek nového školního roku – tedy v září 2014. Za téměř dvěstě tisíc korun bylo pořízeno šedesát stavebnic Merkur. Projekt na Pelhřimovsku finančně podpořilo město Pelhřimov a společnost Agrostroj Pelhřimov a.s. „Technické obory na základních školách by měly mít minimálně stejnou váhu a prostor jako má dnes výuka hudební a výtvarné výchovy. Současné školské výukové plány jsou orientovány na zbytečně hodně teorie, chybí praxe, odpovídající pomůcky. Důsledkem je chybějící zručnost,“ uvedla radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu Jana Fialová.
 

 
 

Už od září 2014 tak stovky žáků základních škol z Pelhřimovska začnou využívat stavebnice v rámci pracovního vyučování podle metodiky, kterou pro žáky a učitele vypracoval Kraj Vysočina. „V současné době je hotový metodický plán pro čtvrté až osmé ročníky základních škol doplněný o množství konstrukčních doporučení, postupů v různém stupni obtížnosti,“ řekla Jana Fialová s tím, že každoročně bude pro žáky připravena společná soutěž, tak aby měli možnost své schopnosti a zručnost porovnat s vrstevníky z jiné části kraje.  Koordinátoři projektu a autoři metodiky tak budou mít možnost sledovat výsledky projektu.

 

Společnosti Agrostroj Pelhřimov projekt podpořila z důvodu stálého nedostatku vhodných uchazečů o technické obory na trhu práce nejen v Pelhřimově, ale i v jeho okolí. „Vedle moderních technologií potřebují průmyslové podniky k udržení konkurenceschopnosti na trhu dostatek zručných pracovníků, bez lidského faktoru není budoucnost,“ uvedl generální ředitel společnosti Agrostroj Pelhřimov a.s. Lubomír Stoklásek. Největší pelhřimovský zaměstnavatel také deklaroval, že je připraven podpořit i další projekty, které vrátí technické vzdělávání v podobě tradičních dílen do základních škol. Tato nabídka kopíruje budoucí záměry kraje. „V současné době zvažujeme možnosti podpor Kraje Vysočina na dovybavení školních dílen. Děti se musí vrátit zpět k práci s kovem, dřevem i k základům elektra,“ doplnila Jana Fialová.

 

Zájem o studium technických oborů např. na pelhřimovské Střední průmyslové škole a Středním odborném učilišti pomalu roste. Zatímco v minulých letech se na učňovské obory hlásily pouze jednotky zájemců, v současné době má o studium ročně zájem zhruba dvacítka budoucích prváků.

 

 

 

Školy na Pelhřimovsku začínají stavět z Merkuru

Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 20.5.2014 / 20.5.2014

 

Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Památky > Památkový fond

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze