Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Vysokorychlostní trať - VRT

Mobilní verze webu

Muzeu Vysočiny Třebíč patří 3. místo v soutěži o Cenu Gloria musaealis

Muzeu Vysočiny Třebíč patří 3. místo v soutěži o Cenu Gloria musaealis
V každoročním soutěžním klání mezi českými muzejníky uspělo v kategorii Muzejní počin roku 2013 Muzeum Vysočiny Třebíč, které získalo za projekt Zámek Třebíč – modernizace zámku a zpřístupnění nových expozic skvělé 3. místo. Letošního 12. ročníku soutěže o prestižní cenu Gloria musaealis se zúčastnilo více než 60 muzeí a galerií z celé České republiky s 90 soutěžními projekty. „Díky novým expozicím Muzea Vysočiny Třebíč máme pomyslného muzejního Oscara i na Vysočině. Přitom ve své kategorii mělo muzeum velikou konkurenci napříkla Národní technické muzeum, 14/15 Baťův institut či Muzeum a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou“ podělila se o radost z úspěchu Marie Kružíková, krajská radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu.
 

 
 

Soutěžilo se ve třech hlavních kategoriích – Muzejní výstava roku, Muzejní publikace roku a Muzejní počin roku. Sedmičlenná porota pečlivě vybírala ty nejlepší z devadesáti soutěžních projektů. Podle pořadatelů všichni přihlášení příkladně využívají kulturní dědictví a v oboru muzejnictví odvádí špičkové výkony. Přímo v kategorii Muzejní počin roku 2013 soutěžilo 22 projektů, jejichž výsledkem je významné či dlouhodobé zkvalitnění sbírkotvorné činnosti, péče o sbírky, zvláště významné obohacení sbírek nebo záchrana lokality významné pro ochranu přírody a krajiny nebo kulturního dědictví a její následné zpřístupnění veřejnosti včetně služeb pro návštěvníky.

 

Nejvyšším oceněním v každé kategorii je Cena Gloria musaealis, která se skládá z trofeje, diplomu a finančního ocenění. Soutěžící, kteří se umístili na druhých a třetích místech, a ti, kterým byla udělena zvláštní cena, získali diplom. Slavnostní předávání cen proběhlo ve čtvrtek 15. května 2014 od 17 hodin ve Sladkovském sálu Obecního domu v Praze, u příležitosti Mezinárodního dne muzeí.

 

Vyhlašovateli národní soutěže jsou Ministerstvo kultury ČR a Asociace muzeí a galerií ČR. Soutěž si klade za cíl upozornit veřejnost na přínos muzeí a galerií k zpřístupňování a využívání kulturního dědictví i k jeho ochraně a na znamenité výkony institucí i jednotlivých pracovníků v oboru muzejnictví. Její snahou je přispět ke všeobecnému zvýšení prestiže muzejních institucí a posílení obecného chápání smyslu jejich existence jako strážců významné části národního kulturního dědictví.

 

 

  • Jana Komínová, odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    e-mail: kominova.j@kr-vysocina.cz
 

Muzeu Vysočiny Třebíč patří 3. místo v soutěži o Cenu Gloria musaealis


Odkazy

 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 16.5.2014 / 16.5.2014

 

Cesta: Titulní stránka > Vysokorychlostní trať - VRT

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze