Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Vysokorychlostní trať - VRT

Mobilní verze webu

Tvorba Gustava Klimta k vidění v sídle Kraje Vysočina

Gustav Klimt, Polibek
V roce 2012 to bylo 150 let od narození umělce, jehož dílo navždy ovlivnilo nejen dějiny Malířství. Výročí narození Gustava Klimta, nejvýznamnějšího představitele vídeňského modernismu a spoluzakladatele secese, uctilo rakouské kulturní fórum výstavou, která putuje po různých místech České republiky. Až do 27. července ji může veřejnost navštívit zdarma také v sídle Kraje Vysočina v Jihlavě. Vernisáž výstavy Gustav Klimt – Průkopník moderny je naplánována na 13. května v 15:00 hodin. Zahájení výstavy provedou Marie Kružíková, radní Kraje Vysočina za oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu, Natascha Grilj, ředitelka Rakouského kulturního fóra v Praze a radní pro kulturní záležitosti Rakouského velvyslanectví v Praze a Mojmír Kolář z Jihlavského regionálního kulturního sdružení.
 

 
 

Gustav Klimt (1862–1918) je symbolem moderny, epochy, která nás fascinuje a doznívá dodnes. Své stopy zanechal především ve Vídni a se svými současníky (mimo jiné rodákem z Brtnice Josefem Hoffmannem, Otto Wagnerem, Josephem Maria Olbrichem, Richardem Gerstlem, Egonem Schielem a Oskarem Kokoschkou) zcela zásadně ovlivnil tvář kulturní Evropy kolem roku 1900.

 

Vídeň stála na přelomu 19. a 20. století vedle Paříže, Mnichova a Londýna u kolébky evropské moderny. Jako hlavní a rezidenční město rakousko-uherské monarchie byla Vídeň duchovním centrem Evropy a s více než dvěma miliony obyvatel v roce 1910 pátým největším městem světa. Výtvarné umění, literatura, hudba, architektura a věda zažívaly nebývalý rozkvět; počet novátorských a průkopnických počinů, i tempo v jakém vznikaly, nemá dodnes obdoby. Dílo Gustava Klimta z uměleckého hlediska jedinečným způsobem odráží tuto cestu od historismu vídeňské Ringstraße k počátkům abstrakce. Výstava mapuje nejvýznamnější milníky na této cestě ke Gesamtkunstwerku - souhrnnému uměleckému dílu

a podává tak pohled nejen na vývoj tehdejších směrů evropského umění, ale potažmo dokumentuje blízkost a paralely rakouského a českého umění.

 

Gustav Klimt, jeho ž rodina z otcovy strany pocházela ze severních Čech, je jednou z řady umělecky významných osobností dokumentujících společnou historii Čechů a Rakušanů.

 

Výstava je dvoujazyčná – v češtině a němčině.

 

Spolupořadateli výstavy jsou společně s  Krajem Vysočina Rakouské kulturní fórum v Praze a jihlavské občanské sdružení Iglauer Regionalkulturverband o.s. (Jihlavské regionální kulturní sdružení).

Výstava bude přístupná v prostorách kongresového centra sídla Kraje Vysočina, Žižkova ul. 57, Jihlava  od 13.5.2014 do 27. 6.2014, po - pá (8:00 - 17:00).

Výstava je přístupná veřejnosti zdarma.

 

  • Zpráva převzata od Jihlavského regionálního kulturního sdružení
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 11.5.2014 / 11.5.2014

 

Cesta: Titulní stránka > Vysokorychlostní trať - VRT

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze