Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Vysokorychlostní trať - VRT

Mobilní verze webu

Stavíme z Merkuru: Nejšikovnější ruce mají žáci ze základní školy v Dobroníně

ZŠ Dobronín - vítězové akce
Historicky první soutěž Stavíme z Merkuru, kterou vyhlásil Kraj Vysočina a společnost Bosch Diesel Jihlava, vyhráli žáci ze Základní školy v Dobroníně. Vojta Hrdlička, Magdalena Machová, Radek Kasal a Ondra Kotačka sestavili funkční model jeřábu, který maximálně splňoval soutěžní zadání – zvedl velkou hmotnost a splnil podmínku maximální vzdálenosti od osy otáčení ramene jeřábu, svou roli v konečném příznivém hodnocení hrála i rychlost pojezdu jeřábu. „Vyhráli jsme s modelem, který je naší společnou prací. Trénovali jsme zhruba tři týdny a stálo to za to,“ uvedl za vítězný tým Vojta Hrdlička. Do prvního ročníku soutěže se přihlásilo 14 týmů, které kromě konstrukčních dovedností, musely obstát i při prezentaci pracovního postupu svého díla. Soutěž je součástí projektu Merkur do škol, který je výsledkem spolupráce Kraje Vysočina a společnosti Bosch Diesel Jihlava a má zvýšit zájem dětí na základních školách o studium na technických středních školách.
 

 
 

Podobná soutěž, která by byla součástí uceleného vzdělávacího zaměření, s tak širokým zacílením na žáky základních škol vedených podle společné metodiky nebyla v novodobé historii České republiky nikdy pořádána. Kraj Vysočina využil zkušenosti s podobnou aktivitou vedenou společností Bosch Diesel v zahraničí a tento příklad dobré praxe upravil s ohledem na místní možnosti. Výsledkem společné práce je nejen soutěž, ale především speciální metodika pro žáky a další pro jejich učitele. „Už během května bude obsahově hotová metodika pro žáky a bude předána k posouzení oponentům. V tuto chvíli už je jasné, co se bude v jednotlivých ročnících s dětmi dělat, jaká bude časová dotace a tak dále," uvedla Terezie Doleželová z krajského odboru školství, mládeže a sportu.

 

Výsledky 1. ročníku soutěže Stavíme z Merkuru

1. místo: ZŠ a MŠ Dobronín

2. místo: ZŠ Měřín

3. místo: ZŠ a MŠ Žirovnice

4. místo: ZŠ a MŠ Kněžice

5. místo: ŽŠ Telč, Masarykova

6.  – 10. místo: ZŠ a MŠ Havlíčkův Brod, Wolkerova

                            ZŠ Havlíčkův Brod, Štáflova

                            ZŠ Jihlava, Seifertova

                            ZŠ Jihlava, Rošického

                            ZŠ a MŠ Žirovnice

11. – 14. místo: ZŠ Jihlava, Kollárova

                             ZŠ Havlíčkův Brod, V Sadech

                             ZŠ Přibyslav

                             ZŠ Jihlava, Kollárova

 

Členové vítězného družstva získali každý svůj vlastní iPad, pro všechny členy stříbrného a bronzového družstva byla připravena stavebnice Merkur.

 

Radní Kraje Vysočina Jana Fialová už při závěrečném vyhlášení avizovala, že Kraj Vysočina s partnery začíná připravovat další ročník soutěže. Poděkování za hladký průběh soutěže patří porotě složené ze zástupců metodického týmu, odborníků a partnerů a vedení Střední průmyslové školy Jihlava za zajištění zázemí a asistenční pomoc studentů.

 

Postřehy soutěžících:

Ondra Hladík, ZŠ Měřín: „Stavbu modelu jsme s týmem trénovali několik týdnů. Odhaduji, že na náš jeřáb bylo potřeba několik stovek součástek. Jeho konkurenční výhodou je skládací rameno. A pokud jde o tuhle soutěž, myslím, že není špatné si to vyzkoušet, člověka to začne bavit a má chuť to dál studovat.“

Matouš Honzl, ZŠ Jihlava, Rošického: „Plánujeme sestrojit model, který unese největší břemeno. Navíc oproti zadání ještě couvá. Vše jsme trénovali zhruba čtyři týdny a byla to do posledního šroubku týmová práce. Nejtěžší je pravděpodobně vyladění pohonu a nebudeme si nic nalhávat – problémem všech jsou šroubky v rozích.“

 

 

 

Stavíme z Merkuru

 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 7.5.2014 / 7.5.2014

 

Cesta: Titulní stránka > Vysokorychlostní trať - VRT

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze