Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Servis pro novináře

Mobilní verze webu

100. výročí od vypuknutí I. světové války připomene řada akcí v krajských muzeích

Muzeum Vysočiny Třebíč
Rok 2014 se celosvětově nese ve znamení stého výročí začátku první světové války, jedné z nejvýznamnějších a zároveň nejtragičtějších událostí novodobých světových dějin. České země, které tehdy byly součástí rakousko-uherské monarchie, sice nebyly přímo postiženy bojovými akcemi, ale politické, ekonomické i sociální důsledky válečného konfliktu na jejich obyvatele doléhaly s maximální intenzitou. S připomínkou válečných událostí nezůstávají stranou ani krajská muzea na Vysočině. Mají ve svých sbírkách řadu autentických dokumentů, které pocházejí přímo z této války nebo s ní určitým způsobem souvisejí.
 

 
 

V Muzeu Vysočiny Havlíčkův Brod lze navštívit až do 11. května 2014 výstavu s názvem Velká válka 1914-1918. Vedle obecných faktů je výstava také zaměřena na roli našeho regionu a na jednotlivé osobnosti, které jsou s ní úzce spojeny. Výstavu doplňují zajímavé exponáty v podobě zbraní, vyznamenání a osobních věcí vojáků z fronty a lidí ze zázemí. Součástí výstavy budou i tematické přednášky, z nichž první na téma klíčových důsledků tohoto konfliktu se uskuteční již v úterý 15. dubna 2014. Nepůjde o popisy válečných operací, ale primárně o společenské a politické proměny světa, které i po sto letech vidíme kolem sebe a nevíme, že první světová válka je jejich původcem. Přednáška Michala Kampa se dotkne samozřejmě i změn ve městě Havlíčkův Brod.

 

Muzeum Vysočiny Jihlava připravilo na pondělí 14. dubna 2014 besedu vedenou Silvií Čermákovou na téma Jaké to je, když se dějiny začnou dít právě vám?, která sice přímo nesouvisí s I. světovou válkou, ale s boji ve 20. století jako takovými a jejich dopady na životy běžných obyvatel má mnoho společného. Cílem debaty je uvědomění si, jak křehké se mohou ukázat jistoty, na kterých stavíme své životní plány a přesvědčení. Přednáška nabídne jedinečnou příležitosti dotknout se skutečně prožité historie, která se obyčejně do učebnic nedostává.

Velmi netradičně proběhla přednáška Vzpomínky na rok 1914 pořádaná v rámci jarního cyklu přednášek Muzea Vysočiny Třebíč. Jaroslav Bašta a Milan Krčmář, kteří představili osudy třebíčských vojáků za první světové války, si přizvali na pomoc soubor Ampulka, který přednášku oživil divadelními vstupy.

 

Informace o výstavách a přednáškách konaných v muzeích a galeriích zřizovaných Krajem Vysočina jsou průběžně uveřejňovány na webových stránkách http://www.vysocina-fandi-kulture.cz/.

 

  • Jana Komínová, odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    e-mail: kominova.j@kr-vysocina.cz
 

Odkazy

 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 10.4.2014 / 10.4.2014

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Tiskové zprávy

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze