Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Servis pro novináře

Mobilní verze webu

Studenti z Dolního Rakouska poznávali českou literární historii

Studenti z Dolního Rakouska poznávali českou literární historii
Od čtvrtka 3. do neděle 6. dubna se skupina rakouských středoškoláků seznamovala s historií české literatury a zároveň si osahala moderní technologie, které jsou v dnešní době pro knižní fond téměř nezbytné. Reciproční výměnu pořádal Kraj Vysočina už podruhé, poprvé na podzim 2010, letos s podtitulem Jak jde čas.
 

 
 

Páteční dopoledne strávili studenti v Krajské knihovně Vysočiny v Havlíčkově Brodě, kde na ně v krajském digitalizačním centru čekala exkurze o jeho cílech a náplni. Účastníci si tak mohli na vlastní oči prohlédnout automatické i ruční scenery, které převádí texty nejen historických dokumentů nebo periodik do digitální podoby. Poté se studenti přesunuli do budovy krajské knihovny, kde byl pro ně připraven workshop k audioknihám. Zjistili tak nejen jejich historii, ale konfrontovali jejich plusy i mínusy s klasickou knihou. Na konci si zkusili kvíz, kdy měli uhádnout, o jaký text se jedná. A nebylo to jednoduché. Odpoledne si skupina prohlédla jihlavskou radnici s bohatou historií a zároveň si rychlokurzem osvojila základní informace o české literatuře.

 

V sobotu studenty přivítal Památník Bible kralické v Kralicích nad Oslavou, kde velký zájem vyvolala maketa mechanického tiskařského lisu, který Jednota bratrská používala při své vydavatelské práci. Jako památku si odvezli i jeden natištěný list z Komenského Labyrintu. Ke Kralicím neodmyslitelně patří i náměšťský zámek, proto jejich cesta vedla i tam, kde se skupiny ujal ochotný průvodce, který jim nechal nahlédnout nejen pod pokličku rodu Haugwitzů nebo Žerotínů, ale ukázal jim i vzácné knihy ze 16. století uložené v zámecké knihovně.

 

Pro mladé studenty ze středních škol v Dolním Rakousku byla cesta po Kraji Vysočina možná vůbec první zkušeností s dějinami české nejen literární kultury.

 

 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 9.4.2014 / 9.4.2014

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Tiskové zprávy

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze