Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Třebíčské muzeum uspořádá netradiční přednášku ke vzniku 1. světové války

Třebíčské muzeum uspořádá netradiční přednášku ke vzniku 1. světové války
Muzeum Vysočiny Třebíč, p. o., pořádá v úterý 1. dubna od 17.30 hodin v Kamenném sále třebíčského zámku netradiční přednášku Vzpomínky na rok 1914, která se bude vztahovat zejména k počátku 1. světové války. Na vzniku programu přednášky se podílejí i třebíčští ochotníci z divadelního souboru Ampulka, kteří pro akci nacvičují módní přehlídku dobového oblečení a čtení úryvků z tehdejších novin a kronik.
 

 
 

Kromě roku 1914 se zavzpomíná také na rok 1915 a částečně i na léta následující. Jeden z ochotníků totiž ztvární  třebíčského rodáka a zároveň válečného zajatce a italského legionáře Aloise Neumana, jemuž je věnována také jedna z nově zřízených expozic Muzea Vysočiny Třebíč, které byly na podzim loňského roku otevřeny na třebíčském zámku. Alois Neuman si vedl velice podrobný deník v době, kdy byl v roce 1915 nasazen na rakousko-italské frontě, v němž barvitě popsal vyhlášení války viděné pohledem rakouského vojáka v zákopech, přes bitvy s Italy až po své zajetí. Později vstoupil do československých legií formujících se v Itálii, s nimiž se vrátil do nově vzniklého Československa. Ihned po příjezdu do své vlasti však italští legionáři včetně Aloise Neumana museli zasahovat proti Maďarům na jižním Slovensku.

 

Hlavními organizátory besedy jsou Jaroslav Bašta (Muzeum Vysočiny Třebíč, tel.: 568824658, e-mail: j.basta@zamek-trebic.cz), Milan Krčmář (příbuzný Aloise Neumana, tel.: 774 036 028, e-mail: email@milankrcmar.cz) a Michal Lukáč (předseda divadelního souboru Ampulka, tel.: 603 196 270, e-mail: divadlo@ampulka.org).

 

 

Třebíčské muzeum uspořádá netradiční přednášku ke vzniku 1. světové války


Odkazy

 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 25.3.2014 / 25.3.2014

 

Cesta: Titulní stránka > Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina > Samospráva

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze