V případě procesu transformace se může Slovensko pochlubit pilotními projekty. Jde například o ústavy sociální péče v Bánskobystrickém kraji. „Těžíme ze vzájemné spolupráce, přičemž jsme vždy slovenské straně rádi pomohli,“ poznamenává Petr Krčál, radní Kraje Vysočina pro oblast sociálních věcí.
Na přednášce zástupci Kraje Vysočina představili postupnou proměnu života klientů Domova bez zámku, kteří v současnosti bydlí v domácnostech ve Velké Bíteši a Náměšti nad Oslavou. Zde také funguje Kavárna pohodička, která slouží coby sociálně terapeutická dílna, kde lidé s mentálním a kombinovaným postižením pracují.
„Pro Slovensko stejně jako pro Českou republiku je důležitá podpora tohoto projektu ze strany Evropské komise,“ doplňuje Krčál.
V rámci celodenní návštěvy absolvoval radní Krčál také jednání se zástupci Bratislavského kraje. Tento kraj v současnosti startuje projekt Rodinných pasů, který na Vysočině funguje už šest let. „Šlo o první jednání na toto téma. Dotazován jsem byl především na naše začátky a postupný rozvoj nabídky služeb pro rodiny,“ vysvětluje Krčál.
Během jednání padly možné náměty bližší spolupráce. Zmíněna byla československá talentová soutěž, nebo propojení pasů a tím pádem možnost čerpat slevy a výhody v obou krajích.
Cesta: Titulní stránka > Vysokorychlostní trať - VRT
web & design WEBHOUSE®, redakční systém vismo® | Přihlásit se | PC verze