Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Jan Břížďala - radní Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Kraj Vysočina chystá nový druh dotací na opravy požární techniky

Kraj Vysočina chystá nový druh dotací na opravy požární techniky
Už v příštím roce by mohly obce na Vysočině čerpat novou dotaci na opravy a repase mobilní požární techniky. Ročně se na hejtmanství sejde do deseti žádostí o finanční podporu velice nákladných, ale nutných oprav cisternových stříkaček. „Cílení dotace iniciovaly samy obce, které jsou si, stejně jako my, vědomy, že základním předpokladem pro zajištění akceschopnosti jednotek dobrovolných hasičů je spolehlivá technika,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek. Kraj chce dotaci nabízet v dvouletých cyklech, tak aby měly obce dostatek času na podání žádosti, připravily své rozpočty a měly dostatek času na výběr dodavatele, realizaci projektu a jeho vyúčtování. Na opravy požární techniky by mohl Kraj Vysočina v příštím roce uvolnit zhruba 1,5 miliónu korun. Konečná částka se bude odvíjet od zájmu obcí.
 

 
 

Dotace na opravy a repase mobilní požární techniky jednotek sborů dobrovolných hasičů obcí v Kraji Vysočina se týká zhruba 150 obcí, jejichž jednotky jsou zařazené do plánu plošného pokrytí. Jedná se zejména o jednotky předurčené k zásahům společně s profesionálními jednotkami HZS. V praxi to znamená, že obce opraví cisternové automobilní stříkačky, např. vymění nádrže, opraví čerpadla atd.

 

Jednotlivá podpora je naplánována ve dvouletých cyklech. V prvním roce bude vyhlášena výzva, následovat bude sběr a vyhodnocení žádostí, které je nutno podat nejpozději do 30. listopadu. „Termín byl zvolen tak, aby obce měly dostatek času na podání žádosti, nezatěžovaly rozpočet neplánovanými výdaji a především, aby měly dostatek času na výběr vhodného dodavatele služby a  předložení závěrečné zprávy. To vše do 31. října následujícího roku,“ upřesnil hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.

 

Dotace na jeden projekt je 50 % celkových nákladů, avšak maximálně 250 tisíc a minimálně 150 tisíc korun. „Minimální výše je tentokrát stanovena, aby nedošlo k rozmělnění prostředků na malé akce, čímž by dotace ztrácela svůj smysl podpory náročných projektů, které jsou pro obce z vlastního rozpočtu obtížně realizovatelné,“ doplňuje náměstek hejtmana pro oblast financí Vladimír Novotný a připomíná, že Kraj Vysočina každoročně  přispívá Krajskému sdružení SDH šesti milióny na akceschopnost. Při plošném rozdělení připadá na obec od 15 do 60 tisíc korun dle kategorie jednotky.

 

Zásady budou k projednání předloženy 1. dubna 2014 Zastupitelstvu Kraje Vysočina.

 

 

 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 11.3.2014 / 11.3.2014

 

Cesta: Titulní stránka > Jan Břížďala - radní Kraje Vysočina > Tiskové zprávy

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies