Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Servis pro novináře

Mobilní verze webu

Odvody za odnětí půdy ze zemědělského půdního fondu podraží

Odvody za odnětí půdy ze zemědělského půdního fondu podraží
Za odnětí půdy ze zemědělského půdního fondu si žadatelé od letošního roku připlatí, a to v průměru o 0,62 Kč za m2. U nejcennějších půd může být nárůst až o 2 koruny za m2. Na webových stránkách Kraje Vysočina www.kr-vysocina.cz je už nyní možné si orientačně vypočítat výši odvodu za odnětí půdy podle nové oceňovací vyhlášky.
 

 
 

V lednu nabyla účinnosti vyhláška Ministerstva financí č. 441/2013 Sb., k provedení zákona o oceňování majetku (oceňovací vyhláška). Z pohledu zákona o ochraně zemědělského půdního fondu je důležitá zejména její příloha č. 4 „Základní ceny zemědělských pozemků podle BPEJ“, která je jedním z podkladů k výpočtu výše odvodů za odnětí ze zemědělského půdního fondu.

 

Oproti stávající oceňovací vyhlášce, která se používala od roku 2011, dochází ke změně ceny zemědělských pozemků podle BPEJ a to v průměru o 0,62 Kč za m2. „V praxi to znamená, že ve většině případů se jedná o nárůst ceny za odnětí půdy. Nejviditelnější je to u půd zařazených v I. třídě ochrany, kdy se u některých kódů BPEJ cena v základní sazbě zvyšuje i o více než 2 Kč za m2“, shrnul opatření nové legislativy Zdeněk Chlád, radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství.

 

Na internetové stránky Kraje Vysočina, byla vložena aktualizovaná „Pomůcka pro výpočet odvodů za trvalé/dočasné odnětí ze zemědělského půdního fondu s použitím nové oceňovací vyhlášky č. 441/2013 Sb. (účinná od 1. 1. 2014)“, včetně postupu při výpočtu odvodů za odnětí půdy ze zemědělského půdního fondu. Nalézt ji lze na http://www.kr-vysocina.cz/vypocet-odvodu-za-trvale-docasne-odneti-pudy-ze-zemedelskeho-pudniho-fondu/d-4039325/p1=4955

 

Upozorňujeme však, že se jedná pouze o kontrolní nezávaznou pomůcku pro výpočet odvodů bez záruky za chyby a bez ručení za případně vzniklé škody.

 

 

  • Tereza Salichová, odbor životního prostředí a zemědělství
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    e-mail: salichova.t@kr-vysocina.cz
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 27.1.2014 / 27.1.2014

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Tiskové zprávy > 2014 > Leden

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze