Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Servis pro novináře

Mobilní verze webu

Hvězdy ozdobily zahájení Her VI. zimní olympiády dětí a mládeže

Bubeníci, ohňová show a sportovní hvězdy zářily v neděli při slavnostním zahájení Her VI. zimní olympiády dětí a mládeže na Vysočině. Na největší sportovní akci pro mládež v Česku bude během čtyř dnů závodit 1016 sportovců ze všech čtrnácti krajů.Ztemnělý havlíčkobrodský zimní stadion Kotlina s plnými tribunami nejprve osvětlila barevná show. Nástup zástupců všech výprav proběhl v rytmu bubenického vystoupení Tam Tam Orchestra. Každý tým dovedl na ledovou plochu slavný vlajkonoš.
 

 
 

Záznam ze slavnostního zahájení (autor: Ondřej Rázl): http://www.youtube.com/watch?v=ODz-_eqzb3k

 

Nechyběla tu například nejúspěšnější česká zimní olympionička Kateřina Neumannová, světová rekordmanka v běhu na 800 metrů Jarmila Kratochvílová, olympijští hokejoví vítězové z Nagana Jaroslav Špaček a David Moravec, legendární jihlavský hokejista Jiří Holík, olympijský vítěz ve střelbě David Kostelecký a další sportovní osobnosti.

Z podsvíceného pódia v duchu sněhu a ledu promluvili k účastníkům například Předseda Senátu České republiky Milan Štěch nebo ministr školství Dalibor Štys. “V sobotu vyhrála závod Světového poháru snowbordistka Ester Ledecká, která si před čtyřmi lety odvážela tři medaile z Olympiády dětí a mládeže v Liberci. Teď balí fasované olympijské oblečení a je jednou z hlavních favoritek ve své disciplíně na Hrách v Soči. Jsem přesvědčen, že mezi vámi jsou další takoví sportovci. Držím vám palce a hlavně vám přeju pevnou vůli při překonávání překážek, to je ze všeho nejdůležitější,” řekl předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

Pak předal slovo Jiřímu Běhounkovi, hejtmanovi Kraje Vysočina, jenž prohlásil Hry VI. zimní olympiády dětí a mládeže za zahájené. Na závěr ohňové show skupiny Magnis z Třebíče pak v duchu tradice olympijských her přinesla na stadion olympijský oheň Dagmar Hromádková–Švubová, jež na Hrách v Sarajevu 1984 rozbíhala stříbrnou olympijskou štafetu běžkyň na lyžích. Oheň pak z jejích rukou putoval k Blance Paulů, Gabriele Svobodové–Soukalové a následně ke Květě Jeriové–Peckové, jež jako finišmanka zapálila olympijský oheň.

Po složení slibu sportovců a rozhodčích ještě zazněla hymna v podání sboru Základní umělecké školy v Havlíčkově Brodě. Zahájení završilo vystoupení taneční skupiny Mighty Shake. Od pondělního rána už se bude sportovat v Havlíčkově Brodě, v Jihlavě, v Novém Městě na Moravě a ve Ždáru nad Sázavou, který je také sídlem Olympijského domu, v němž jsou také vystavena díla z korespondenční výtvarné soutěže. Vstup na všechna sportoviště je zdarma.

“Pro Český olympijský výbor je Olympiáda dětí a mládeže jednou z nejvýznamnějších akcí celého českého sportu, protože motivace dětí ke sportu je pro nás klíčovým prvkem. Chceme, aby byla vnímána tak, že možná do budoucna rozhoduje o tom, zda bude český sport úspěšný,” řekl Filip Šuman, místopředseda Českého olympijského výboru.

Organizátoři se museli vypořádat s nedostatkem sněhu, a tak se sjezdařské a snowboardové soutěže musely přesunout z Velkého Meziříčí k Jihlavě. “Šacberk je připravený i co se týká příjezdových cest,” uvedla Jana Fialová, radní kraje Vysočina a předsedkyně organizačního výboru.

 

Myšlenka Olympiády dětí a mládeže vznikla v roce 2001, první soutěže proběhly o dva roky později. Nyní se ODM konají rok co rok, v lichých letech jde o letní hry, v sudých se pak soutěží v zimních disciplínách. “Nevíme o tom, že by přesně v této podobě existovala podobná akce v zahraničí. Některé další olympijské výbory se nás na to dotazovaly. Je možné, že nás některé olympijské výbory začínají kopírovat, ale můžeme říct, že Česká republika v tomto byla první,” dodal Filip Šuman.

 

Pro nejúspěšnější sportovce jsou připraveny desítky souprav originálních skleněných medailí z Přibyslavi a také speciální limitovaná série profesionálních lyží a snowboardů, které nejlepším lyžařům věnuje společnost SPORTEN.

 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 20.1.2014 / 20.1.2014

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Tiskové zprávy > 2014 > Leden

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze